Dolina Bolechowicka – na krótki i przyjemny spacer z dziećmi

Dolina Bolechowicka to kolejna dolinka podkrakowska, którą odwiedziłam z Kukuchami. Jedna z najmniejszych, ale pełna uroku i idealna na krótki spacer z dziećmi. Tuż przed tym zanim rozpadało się na dobre, bo ostatnie deszcze są nieubłagane.😉

Piknik pod Bramą Bolechowicką

Inne podkrakowskie dolinki, które odwiedziłam z dziećmi i opisałam poniżej:
Dolina Grzybowska,
Dolina Kobylańska,
Dolina Eliaszówki,
Dolina Racławki.
– Dolina Mnikowska,
– Dolina Będkowska,
– Rezerwat Zimny Dół.

Planowałam zaparkować w centrum Bolechowic, ale w niedzielny poranek oba dostępne tam bezpłatne parkingi były pełne, mimo dość wczesnej godziny, byłam ok. 10 rano. Dlatego ostatecznie zaparkowałam we wsi obok, w Karniowicach.
Ostatecznie dobrze wyszło, bo do punktu widokowego przy Krzyżu miałyśmy niedaleko i do Bramy Bolechowickiej szłyśmy fajną leśną ścieżką, a nie przez miejscowość.
Parking w Karniowicach znajduje się na końcu ulicy Skalnej, ale pomieści jakieś 10-15 samochodów. Niżej we wskazówkach znajdziecie pinezkę do obu parkingów w Google Maps.


W Karniowicach zaczęłyśmy od wejścia na wzniesienie, który jest jednocześnie punktem widokowym. Znajduje się tu Krzyż Millenijny i przepiękny widok z góry na okolicę.


Brama Bolechowicka


Od Krzyża do początku Doliny Bolechowickiej jest jakieś 10-15 min pieszo. Przeszłyśmy znowu obok parkingu, weszłyśmy w leśną ścieżkę i po chwili byłyśmy już na żółtym szlaku (po raz kolejny polecam bezpłatną aplikację mapy.cz, bo są na niej wyznaczone piesze ścieżki).

Żółty szlak z Karniowic do Bramy Bolechowickiej

Wejście do Doliny Bolechowickiej to imponujące formacje skalne, które osiągają 30 m wysokości i nazwane są Bramą Bolechowicką. To miejsce bardzo lubiane przez wspinaczy i w niedzielę było ich tu sporo.


Płynie tu potok Bolechówka i są mniejsze skałki na które wspinają się dzieci.



Znajduje się tu też zadaszona altana przy której można usiąść. Za bramą rozpoczyna się krótki wąwóz na ok. 1.5 km. Mimo tej krótkiej długości nie weszłam dalej z dziećmi. Utknęliśmy między potokiem a niewielkimi skałkami, gdzie Kukuchy się chętnie wspinały i przez długi czas powstawał most z patyków przez strumyk.😉

Jeśli Wy wejdziecie w ścieżkę w las to weźcie pod uwagę, że nie przejdziecie tej dolinki z wózkiem – to wąska leśną ścieżką, na której jest sporo kamieni i czasami jest przecinana przez strumyk.

W połowie doliny znajduje się piękny dwuspadowy wodospad, więc jeśli nie utkniecie z dziećmi na początku doliny jak ja, to na pewno go zobaczycie.


Byliście kiedyś w Dolinie Bolechowickiej?

Przydatne informacje:


– 25 min samochodem z centrum Krakowa,
– autobus 248 lub 268, jadą z Bronowic Małych do Bolechowic,
– parking: dwa bezpłatne i spore parkingi w centrum Bolechowic niedaleko przystanku i kościoła (ale w weekend szybko się zapełniają i mi się nie udało tu zapakować) lub w Karniowicach obok punktu widokowego z Krzyżem Millenijnym – tu tez zaparkowałam (ostatnie zdjęcie screen mapy ze współrzędnymi), ale jest tu tylko 10-15 miejsc,
– z wózkiem nie da się przejść przez dolinę, lepiej wziąć nosidło. Można dojść z wózkiem do samej Bramy Bolechowickiej z parkingu w Karniowicach,
– brak punktów gastronomicznych, w Bolechowicach jest sklep spożywczy.


1. Parking w Karniowicach, niedaleko Krzyża Millenijnego:

2. Alternatywnie podaję pinezkę do parking w centrum Bolechowic (na którym planowałam zaparkować, ale był zapełniony o godz. 10 w niedzielę):

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Looking for Something?