Uwaga, matka w samochodzie! Kurs doskonalenia techniki jazdy w Krakowie

Parę miesięcy temu zdałam prawo jazdy. Udało się dopiero za 4-tym razem. Pierwsze trzy egzaminy skończyły się na oblaniu na placu manewrowym. Stres mnie zżerał i zaczynałam wątpić, że kiedyś mi się uda. Jak wyjechałam na miasto, to udało się zdać.Uwaga, matka w samochodzie. Nauka jazdy w praktyce


Jednak jeżdżenie samochodem to nadal stres dla mnie. Gdy pierwszy raz wyjechałam sama, to… uszkodziłam zderzak w naszym samochodzie. To dodatkowo podkopało moją pewność siebie za kółkiem.

Uczę się, ale nadal jeżdżenie nie jest dla mnie komfortowe. Przełamuje się, bo jako podróżująca mama bardzo potrzebuje być mobilna. Tak naprawdę za każdym razem wsiadając za kierownicę przełamuje w sobie strach. Na pewno nie pomaga fakt, że jeżdżę głównie z dwójką małych dzieci z tyłu.

Podzieliłam się swoimi obawami na swoich stories i spotkało się to z ogromym odzewem. Wiem z wiadomości prywatnych ze swojego Instagrama, że jest nas więcej! Rodziców, którzy boją się jeździć samochodem, mimo posiadanego prawa jazdy.

Wiem, jak ciężko się przełamać by ruszyć w drogę, sama to robię od niedawna.💁🏻‍♀️Ośrodek doskonalenia Jazdy Moto Kraków

Nie miałam pojęcia, że w Krakowie istnieje Ośrodek Doskonalenia Techniki Jazdy Moto Park Kraków , który zajmuje się szkoleniem osób z prawem jazdy. To jedyny taki ośrodek w Małopolsce, który posiada parę płyt poślizgowych i symulator dachowania.

To jest coś TOTALNIE INNEGO od szkoły nauki jazdy, gdzie tak naprawdę z „L” na dachu uczymy się jak zdać prawo, a niekoniecznie jeździć świadomie, bezpiecznie i odpowiedzialnie. Jeśli zdaliście prawo jazdy, to na pewno słyszeliście, że nauczycie się dopiero jeździć po odebraniu dokumentu uprawniającego do prowadzenia samochodu.


Z instruktorem doskonalenia jazdy (to osobny zawód, inny od tych, którzy przygotowują do nauki jazdy podczas zwyłego kursu) jeździ się w swoim samochodzie. Szkolenie jest dopasowane indywidualnie pod kierowcę, który chce poprawić technikę swojej jazdy.

Pakietów ofertowych przez ośrodek jest sporo, ja przeszłam szkolenie z jazdy defensywnej VIP, które możecie znaleźć pod tym linkiem.


Kurs jazdy defensywnej od środka

Jak to wyglądało? Zaczęło się od rozmowy z instruktorem, gdzie opowiedziałam o swoich problemach (u mnie: skomplikowane skrzyżowania, w szczególności ronda na których często się gubię oraz parking równoległy).

Następnie udaliśmy się do mojego samochodu, ale już na parkingu instruktor doskonalenia jazdy udzielił mi wskazówek. Poprawiliśmy moją pozycję w moim samochodzie, jak i to jak trzymam kierownicę. przyjrzeliśmy się temu jak parkuje.

Udaliśmy się na miasto, gdzie podczas jazdy po mieście instruktor udzielił mi mnóstwa przydatnych wskazówek dotyczących jazdy. Od techniki mojej jazdy po zachowania innych kierowców, gdzie pokazano mi jak reagować na zachowania innych kierowców na drodze, by czuć się bezpiecznie.
A to wszystko opowiedziane w profesjonalny i delikatny sposób. Instruktor techniki jazdy miał bardzo dużą kulturę osobistą, 11/10.

Po jeździe na mieście udaliśmy się na specjalny tor poślizgowy, gdzie ćwiczyłam gwałtowne hamowanie i omijanie wodnych przeszkód. To naprawdę bardzo trudne reagować szybko na śliskiej nawierzchni. Nie uczą tego na żadnym kursie prawa jazdy.🚗

Symulator dachowania i hamowania

W budynku skorzystałam jeszcze z dwóch symulatorów: dachowania i hamowania. Ten pierwszy mocno podziałał na moją wyobraźnię. W środku auta znajdowały się tylko plastikowe piłki i ja: kręcąca się do góry nogami i zapięta pasem. Piłki luzem w samochodzie uzmysłowiły mi jak dużo rzeczy w naszym samochodzie leży luzem i jakie to niebezpieczne. Bidony z wodą dla dzieci, plecaki, jakieś przypadkowe rzeczy z których korzystają moje dzieci. Nie muszę dodawać, że wszystko jest już u nas w schowku i bagażniku?

Szkolenie z jazdy defensywnej było bardzo wartościowe dla mnie, młodego kierowcy i szczerze Wam je polecam. Mam nadzieję, że wprowadzę w życie chociaż część wskazówek, które mi przekazano i będę czuła się bezpieczniej jeżdżąc z dwójką dzieci po Krakowie.

Jeśli jesteście ciekawi, jak to wyglądał kurs od środka, to zapraszam Was pod ten post na Instagramie (polecam szczególnie komentarze, dużo ciekawych historii), jak i na wyróżnioną relację, gdzie opowiedziałam o kursie na żywo. Znajdziecie tam sporo filmików z kursu, które pomogą Wam jeszcze zobrazować jak wygląda kurs.

Czy macie prawo jazdy i jeździcie aktywnie?
Czy przydałoby by się Wam takie szkolenie z techniki doskonalenia jazdy?

Wpis powstał we współpracy z Moto Park Kraków.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Looking for Something?