Zimny Dół – idealne miejsce dla dzikich dzieci obok Krakowa

Jedna z najładniejszych dolinek pod Krakowem w jakiej byliśmy, zaledwie 35 min samochodem z centrum Krakowa. Idealne miejsce dla dzikich dzieci, o czym zaraz przeczytacie poniżej. Zimny Dół nas zachwycił, TYLE Formacji SKALNYCH na tak małym obszarze.💚

Rezerwat przyrody Zimny Dół, pełen skał, szczelin i miejsc do eksplorowania.

Ścieżka dydaktyczna tutaj to zaledwie 1 km pętelki zielonym szlakiem, ale jest pełna atrakcji.

Jednak by tu dojść z parkingu trzeba doliczyć jakieś 15 min spaceru przez miejscowość Czułów. Prowadzi tu płaska asfaltowa droga z oznaczeniem czerwonego szlaku, po drodze mijamy parę domów. Szlak zielony Rezerwatu Zimny Dół zaczyna się po lewej stronie stronie od źródełka wody. Na początku szlaku jest tabliczka informacyjna.

Ostrzegam: początek szlaku zielonego jest trudny – stroma, wąska ścieżka pod górę. Weźcie to pod uwagę przyjeżdżając tutaj i odpowiednio ubierzcie siebie i dzieci, najlepiej w buty trekkingowe. Moim zdaniem najlepiej wybrać się tu z kilkulatkami pewnie chodzącymi, niż maluchami. Ciężko będzie z tymi drugimi przejść ten trudniejszy odcinek.
My w pierwszą stronę mieliśmy Matysię w nosidle ergonomicznym, z powrotem już nie dała się tam wsadzić.😁

W Internecie czytałam, że szlak jest trudny do znalezienia, ale obecnie jest dobrze oznakowany. Dla pewności używałam bezpłatnej aplikacji mapy.cz (którą już nieraz polecałam i polecam Wam ściągniecie jeśli jej nie macie. Działa offline, jeśli wcześniej ściągniecie mapę danego województwa).

Dzikie dzieci zachwycone

W rezerwacie Kukuchom włączył się tu tryb odkrywcy,:
– biegały wciskając się w korytarze skalne,
– wspinały się na każdą możliwą ściankę,
– świeciły czołówkami szukając jaskiń,
– zjeżdżały na pupie z górek liści,
– szukały oznak wiosny ((znalazły pierwsze kwiaty i pąki na liściach🌼!).
Świetnie się tutaj bawiliśmy. 💚

Zaraz przy wejściu na szlak Rezerwatu Przyrody Zimny Dół jest jedyne w swoim rodzaju źródełko kresowe, które wypływa z jaskini. Rezerwat Zimny Dół stanowi część Tenczyńskiego Parku Krajobrazowego.

W sąsiedztwie jest Dolina Minkowska, która jest bardzo urokliwa (pisałam o niej dawno temu na swoim Instagramie pod tym wpisem, jednak wtedy nie była tak popularna jak obecnie) . Jednak mniej zachwyca pełny parking. W Zimnym Dole było pusto. Oprócz nas było spotkaliśmy dwóch wspinaczy.

Byliście tu kiedyś? A może macie do polecenia inne dolinki pod Krakowem?

Dziki kamyk dzikich dzieci

W jednej ze szczelin skalnych w Rezerwacie Zimny Dół Kukuchy znalazły pięknie pomalowany kamyk.

Moje dzieci bardzo się ucieszyły i kolorowy kamyczek wrócił z nami do domu. To nasz pierwszy znaleziony! 💚 Niestety nie miał napisu z tyłu. Obecnie kamyczki są coraz bardziej popularne i jest kilka akcji z nimi związanych.

Kupiłam farby akrylowe i będziemy malować kamyki dla innych by je zostawiać w różnych miejscach. Myślę, że to super pomysł na urozmaicenie wycieczki z dziećmi.😍

Samo znalezienie miejsca dla swojego kamyka to już super zabawa, a co dopiero – znalezienie, wow! Może ktoś z Was chciałby dołączyć i też malować i zostawiać z dziećmi kolorowe kamyczki w różnych miejscach w Krakowie i okolicach? Jeśli tak, to zapraszam na grupę: „Matki Dzikich Dzieci z Krakowa i okolic”, gdzie jest wątek kamykowy i więcej szczegółów.

Przydatne informacje:


– Rezerwat Przyrody Zimny Dół, miejscowość Czułów, 35 min samochodem z centrum Krakowa,
– Parking, w GPS „Parking Rezerwatu Dziki Dół w Czułowie”, poniżej znajdziecie mapę z pinezką w Google Maps.
Parking znajduje się pod wielką skałą i zmieści ok. 15 samochodów. Dalej drogą mogą wjechać tylko mieszkańcy miejscowości Czułów. Do przejścia z parkingu do początku szlaku Rezerwatu Zimny Dół ok. 1 km płaską asfaltową drogą z oznaczeniem czerwonego szlaku. Szlak zaczyna się po lewej stronie od źródełka Zimny Dół i jest oznaczony zielonym kolorem.
– Nie da się tutaj poruszać z wózkiem,
– Koniecznie ubierzcie lepsze buty, najlepiej trekkingowe,
– Brak gastro i WC, ale to chyba się domyślacie 😁 weźcie swoje jedzenie i zróbcie tu piknik. Dzieci na pewno się tu wyszaleją i będą głodne.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Looking for Something?