Zimny Dół – idealne miejsce dla dzikich dzieci obok Krakowa

Jedna z najładniejszych dolinek pod Krakowem w jakiej byliśmy, zaledwie 35 min samochodem z centrum Krakowa. Idealne miejsce dla dzikich dzieci, o czym zaraz przeczytacie poniżej. Zimny Dół nas zachwycił, TYLE Formacji SKALNYCH na tak małym obszarze.💚

Rezerwat przyrody Zimny Dół, pełen skał, szczelin i miejsc do eksplorowania.

Ścieżka dydaktyczna tutaj to zaledwie 1 km pętelki zielonym szlakiem, ale jest pełna atrakcji.

Jednak by tu dojść z parkingu trzeba doliczyć jakieś 15 min spaceru przez miejscowość Czułów. Prowadzi tu płaska asfaltowa droga z oznaczeniem czerwonego szlaku, po drodze mijamy parę domów. Szlak zielony Rezerwatu Zimny Dół zaczyna się po lewej stronie stronie od źródełka wody. Na początku szlaku jest tabliczka informacyjna.

Ostrzegam: początek szlaku zielonego jest trudny – stroma, wąska ścieżka pod górę. Weźcie to pod uwagę przyjeżdżając tutaj i odpowiednio ubierzcie siebie i dzieci, najlepiej w buty trekkingowe. Moim zdaniem najlepiej wybrać się tu z kilkulatkami pewnie chodzącymi, niż maluchami. Ciężko będzie z tymi drugimi przejść ten trudniejszy odcinek. Można też iść czerwonym szlakiem, który łagodnie prowadzi pod górę leśną drogą i bokiem dojść do zielonego szlaku.

W Internecie czytałam, że szlak jest trudny do znalezienia, ale obecnie jest dobrze oznakowany. Dla pewności używałam bezpłatnej aplikacji mapy.cz (którą już nieraz polecałam i polecam Wam ściągniecie jeśli jej nie macie. Działa offline, jeśli wcześniej ściągniecie mapę danego województwa).

Dzikie dzieci zachwycone

W rezerwacie Kukuchom włączył się tu tryb odkrywcy,:
– biegały wciskając się w korytarze skalne,
– wspinały się na każdą możliwą ściankę,
– świeciły czołówkami szukając jaskiń,
– zjeżdżały na pupie z górek liści,
– szukały oznak wiosny ((znalazły pierwsze kwiaty i pąki na liściach🌼!).


Świetnie się tutaj bawiliśmy. 💚

Po długiej zimie (serio, trwała wieki!) moje dzieci wskoczyły w najnowszą kolekcję wiosenną Reima „Color me Spring”.💚

Reima to topowa skandynawska marka, jeśli chodzi o odzież outdoorową dla dzieci. Piękne i wygodne kurtki, spodnie, akcesoria oraz buty na KAŻDĄ POGODĘ!🥳

Okres przejściowy jest bardzo trudną porą roku, jeśli chodzi o ubiór nie(dzikiego) dziecka. Jest słońce, zaraz deszcz i tak w kratkę.🙈 Czy trzeba rezygnować z aktywności na zewnątrz? No nie!

Warto postawić na funkcjonalną odzież, która jest wodoodporna, wiatroszczelna i oddycha.

Ubrań z Reima używamy od paru lat. To ubrania, które przechodzą z jednego dziecka na drugie, a później jeszcze można je sprzedać dalej.💚

Zaraz przy wejściu na szlak Rezerwatu Przyrody Zimny Dół jest jedyne w swoim rodzaju źródełko kresowe, które wypływa z jaskini. Rezerwat Zimny Dół stanowi część Tenczyńskiego Parku Krajobrazowego.

W sąsiedztwie jest Dolina Minkowska, która jest bardzo urokliwa (pisałam o niej dawno temu na swoim Instagramie pod tym wpisem).

Byliście tu kiedyś? A może macie do polecenia inne dolinki pod Krakowem?

Przydatne informacje:


– Rezerwat Przyrody Zimny Dół, miejscowość Czułów, 35 min samochodem z centrum Krakowa,
– Parking, w GPS „Parking Rezerwatu Dziki Dół w Czułowie”, poniżej znajdziecie mapę z pinezką w Google Maps.
Parking znajduje się pod wielką skałą i zmieści ok. 15 samochodów. Dalej drogą mogą wjechać tylko mieszkańcy miejscowości Czułów. Do przejścia z parkingu do początku szlaku Rezerwatu Zimny Dół ok. 1 km płaską asfaltową drogą z oznaczeniem czerwonego szlaku. Szlak zaczyna się po lewej stronie od źródełka Zimny Dół i jest oznaczony zielonym kolorem.
– Nie da się tutaj poruszać z wózkiem,
– Koniecznie ubierzcie lepsze buty, najlepiej trekkingowe,
– Brak gastro i WC, ale to chyba się domyślacie 😁 weźcie swoje jedzenie i zróbcie tu piknik. Dzieci na pewno się tu wyszaleją i będą głodne.

Pinezka do parkingu w Google Maps:

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Looking for Something?