Wystawa dla dzieci „Szancer” w Muzeum Galicja

W zeszły piątek pojawiłam się pierwszy raz w Żydowskim Muzeum Galicja z dziećmi. Powodem była fantastyczna wystawa, o której znać dała mi jedna z obserwatorek mojego Instagrama.

Nie wiem kto stworzył tę wystawę, ale był geniuszem obrazu i instalacji (edit: kuratorzy wystawy to Paulina Banasik i Tomasz Strug, czapki z głów!). Wystawa dla dzieci „Szancer, wyobraź sobie” jest GENIALNA! Wow, wow, wow.

Na tej wystawie można poczuć się jak w środku bajki, a dzieci mogą w niej aktywnie uczestniczyć.

Kto z Was nie zna twórczości Brzechwy czy Tuwima? Lokomotywę lub Pana Kleksa? A wiecie spod czyjej kreski wyszły?

Te dzieła poznane przez większość z nas w dzieciństwie cieszą się wielką popularnością i dzisiaj. Sami mamy parę egzemplarzy książek Brzechwy. Pewnie wychowa się na nich jeszcze niejedno pokolenie,

Ilustratorem większości książek Brzechwy i Tuwima był wybitny ilustrator polsko-żydowskiego pochodzenia, Jan Marcin Szancer.

To jego twórczości poświęcona jest niesamowita wystawa którą możecie oglądać w Muzeum Żydowskim Galicja.

Jakbyście przygotowali wystawę znanego ilustratora? No prawdopodobnie jego obrazy w ładne ramki i zapraszamy do oglądania. Nuda! 🙃


W świecie wyobraźni Jana Marcina Szancera

Na wystawie totalne zaskoczyłam się niesamowitą formą w jakiej została przedstawiona twórczość Szancera. Tak właśnie tu jest – jak w głowie ilustratora.

W Muzeum Galicja oprócz tysięcy rysunków Szancera w najróżniejszej formie, są też niesamowite instalacje.
Lokomotywa która jeździ przez całą ekspozycję. Ogromne puzzle na ścianie. Teatr cieni. Lustra po których można rysować. Zadania poukrywane na ścianach. Pokój z podwójną szafą z książkami zilustrowanymi przez Szancera. Stroje bohaterów rysunków Szancera w które można się przebrać. Bajka, bajka, bajka. 💚

Co pewnie ważne dla rodziców maluchów: ta wystawa nie ma ograniczeń wiekowych. Można przyjść z maluszkiem, jak i 10-latkiem. Dorośli znajdą też tu coś dla siebie. Historię Szancera i polskich Żydów na tle II wojny światowej.

Na wystawie było bardzo ciepło, dlatego Kukuchy biegały w samych skarpetkach. Nie chciałam, by było im gorąco w butach zimowych. Panie pracujące w muzeum same to zaproponowały. Jak macie możliwość, weźcie jakieś kapcie dla dzieci.

Muzeum Galicja jest wyjątkowo dziecioprzyjazne. Wszystko zlokalizowane jest na parterze. Można się tu poruszać swobodnie z wózkiem. Panie pracujące tutaj bardzo miłe. Odpowiedziały na jakieś 2 miliony pytań Lili, a to nie jest łatwe! A dlaczego pociąg jeździ przez tunel? A dlaczego ma tylko jeden wagon? Dlaczego…?
W muzeum działa tu dodatkowo jeszcze kącik dziecięcy. Zabawek ze względu na reżim sanitarny niewiele, ale fajnie, że jest.

Wystawa „Szancer, wyobraź sobie!” działa do 15 lipca 2021. Mam nadzieję, że większość z Was zdąży tu przyjść z dziećmi. Przyjdziecie? A może już tu byliście?

Przydatne informacje:

Muzeum Galicja: ul. Dajwór 18,
– To samo serce Kazimierza, więc powodzenia z parkingiem. Parking
– godz. otwarcia muzeum w lutym pn-pt 11-17, sb-nd 11-18,
– Najbliższy przystanek MPK: Miodowa,
– Cena biletu normalnego: 17 zł, dzieci do lat 7 wstęp bezpłatny,
– w środku Muzeum Galicja jest kawiarnia TU i Ówdzie (obecnie tymczasowo nieczynna przez obostrzenia). Dla głodnych: parę minut spacerem z muzeum są foodtrucki.
– WC z przewijakiem,
– Oprócz wystawy jest kącik dziecięcy,
– Można poruszać się tu z wózkiem,
– Można z psem (kolejne takie muzeum , ostatnio pisałam, że w Muzeum Witraży też można🎉).

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Looking for Something?