Poznaj z dziećmi las – Centrum Edukacji Ekologicznej Symbioza

Centrum Edukacji Ekologicznej Symbioza jest zlokalizowane w samym środku Lasu Wolskiego, zaraz obok krakowskiego ZOO. Symbioza jest prowadzona przez Zarząd Zieleni Miejskiej.
Symbioza działa od zeszłego roku, ale jej działania stacjonarne zostały wstrzymane przez pandemię.


Oferta przyrodnicza

Koniecznie zobaczcie leśną ofertę CEE Symbioza. Póki co do wyboru macie:
– spacery leśne po Lesie Wolskim,
– warsztaty ekologiczne dla dzieci (dla dzieci w wieku 6+),
– zwiedzanie ekspozycji stałej z edukatorem.

Cały program możecie zobaczyć na stronie Symbiozy i tam zarezerwować bilety (w cenie 10-12 zł). Na każde wydarzenie obowiązuje limit miejsc.

Wybraliśmy się całą rodziną na zwiedzenie ekspozycji  “Las z perspektywy zwierząt” z edukatorem przyrody, który przez prawie godzinę nas po niej oprowadzał. Bardzo doceniam za profesjonalizm i podejście do dzieci.


W Centrum Edukacji Ekologicznej Symbioza pracują wspaniali ludzie, mocno zaangażowani, ciekawie opowiadający o przyrodzie. To prawdziwi pasjonaci, którzy potrafią odpowiedzieć na każde pytanie dziecka. 🙂

Na wystawie dowiedzieliśmy się dużo ciekawych rzeczy o roślinach i zwierzętach. Słuchaliśmy odgłosów zwierząt, dowiedzieliśmy się co jedzą drzewa, zobaczyliśmy różne rodzaje drewna, graliśmy w liściową grę i wiele, wiele innych aktywności. Sugerowany wiek to 6+, ale Lila lat 4 też dobrze się bawiła. Na pewno tutaj wrócimy na inne warsztaty lub spacery przyrodnicze.

Polecam śledzić działalność CEE Symbioza również online, na swoim Instagramie i Facebooku wrzucają wartościowe rzeczy.

Udało się nam też tu przyjść innym razem na spacer leśny z edukatorem, a po nim urządzić piknik w pobliżu Symbiozy. Można tu bezpłatnie wypożyczyć leżak, hamak, książkę lub uwaga: sztalugę do malowania dla dziecka. Te sztalugi zainspirowały mnie i moje koleżanki do zrobienia dzieciom plenerowych zajęć w lesie. Wzięliśmy tylko swoje farby.
Każdy może tutaj urządzić takie malowanie w plenerze!


Niezwykła historia budynku


Sam okrągły budynek w którym mieści się CEE Symbioza ma bardzo ciekawą historię. Pawilon Okocimski ostał wybudowany w 1934 roku i był popularną restauracją w latach 50-60. XX wieku. Po zmianie właścicieli stopniowo popadała w ruinę i w latach 90. została opuszczona.


Obecnie budynek ma wiele zastosowań ekologicznych. Pompy cieplne, ogniwa fotowoltaiczne i „zielony dach|. Na dachu wykorzystano rozchodniki (rodzaj sukulentów), który wykorzystuje się do tłumienia hałasu, chłodzenia budynku latem i zbierania deszczówki. A tę wodę wykorzystuje się w WC. 🙂

Czy wiedzieliście o takim niesamowitym sąsiedzie krakowskiego ZOO? Czy ktoś z Was był w Centrum Edukacji Przyrodniczej Symbioza?

A może pierwszy raz o nim słyszycie? Widząc po komentarzach na Instagramie pod moim postem o Symbiozie, to wiele ludzi nie miało pojęcia o istnieniu tego miejsca.

Przydatne informacje:
  • adres: Aleja Żubrowa 15,
  • Centrum Ekologiczne Symbioza jest otwarte od wtorku do soboty w godz. 8-16,
  • rezerwować bilety można online – wstęp jest płatny (10-12 zł bilet),
  • parking płatny: w tygodniu od poniedziałku do wtorku przy krakowskim ZOO (15 zł), jest tam miejsce tylko dla 35 samochodów.
    W soboty i święta jest zakaz wjazdu na teren Lasu Wolskiego. Samochód trzeba zostawić na dolnym parkingu i przejść ok 1,2 km pod górę (ok. 20 min) lud podjechać 1 przystanek autobusem. Parking dolny płatny 15 zł za 5h,
  • Z Cracovii kursuje tu autobus 134 pod samo ZOO (również w weekendy). Stamtąd ok. 10 min spacerem drogą wzdłuż ogrodzenia ZOO,
  • Działa tu kawiarnia ekologiczna Mech Cafe. Przy wejściu do ZOO działa parę punktów gastronomicznych, ale typu fast-foods,
  • toaleta z przewijakiem,
  • przed budynkiem jest plac zabaw.
Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Looking for Something?