Poznaj z dziećmi las – Centrum Edukacji Ekologicznej Symbioza

Centrum Edukacji Ekologicznej Symbioza jest zlokalizowane w samym środku Lasu Wolskiego, zaraz obok krakowskiego ZOO. Symbioza działa od 2020 roku i jest prowadzona przez Zarząd Zieleni Miejskiej.

Oferta przyrodnicza

Zobaczcie leśną ofertę CEE Symbioza. Do wyboru macie:
– spacery leśne po Lesie Wolskim,
– warsztaty ekologiczne dla dzieci (dla dzieci w wieku 6+),
– zwiedzanie ekspozycji stałej z edukatorem.

Cały program możecie zobaczyć na stronie Symbiozy i tam zarezerwować bilety (w cenie 10-12 zł). Na każde wydarzenie obowiązuje limit miejsc.

Wybraliśmy się całą rodziną na zwiedzenie ekspozycji  “Las z perspektywy zwierząt” z edukatorem przyrody, który przez prawie godzinę nas po niej oprowadzał. Bardzo doceniam za profesjonalizm i podejście do dzieci.


W Centrum Edukacji Ekologicznej Symbioza pracują wspaniali ludzie, mocno zaangażowani, ciekawie opowiadający o przyrodzie. To prawdziwi pasjonaci, którzy potrafią odpowiedzieć na każde pytanie dziecka. 🙂

Na wystawie dowiedzieliśmy się dużo ciekawych rzeczy o roślinach i zwierzętach. Słuchaliśmy odgłosów zwierząt, dowiedzieliśmy się co jedzą drzewa, zobaczyliśmy różne rodzaje drewna, graliśmy w liściową grę i wiele, wiele innych aktywności. Sugerowany wiek to 6+, ale Lila lat 4 też dobrze się bawiła. Na pewno tutaj wrócimy na inne warsztaty lub spacery przyrodnicze.

Polecam śledzić działalność CEE Symbioza również online, na swoim Instagramie i Facebooku wrzucają wartościowe rzeczy.

Udało się nam też tu przyjść innym razem na spacer leśny z edukatorem, a po nim urządzić piknik w pobliżu Symbiozy. Można tu bezpłatnie wypożyczyć leżak, hamak, książkę lub uwaga: sztalugę do malowania dla dziecka. Te sztalugi zainspirowały mnie i moje koleżanki do zrobienia dzieciom plenerowych zajęć w lesie. Wzięliśmy tylko swoje farby.
Każdy może tutaj urządzić takie malowanie w plenerze!


Niezwykła historia budynku


Sam okrągły budynek w którym mieści się CEE Symbioza ma bardzo ciekawą historię. Pawilon Okocimski ostał wybudowany w 1934 roku i był popularną restauracją w latach 50-60. XX wieku. Po zmianie właścicieli stopniowo popadała w ruinę i w latach 90. została opuszczona.


Obecnie budynek ma wiele zastosowań ekologicznych. Pompy cieplne, ogniwa fotowoltaiczne i „zielony dach|. Na dachu wykorzystano rozchodniki (rodzaj sukulentów), który wykorzystuje się do tłumienia hałasu, chłodzenia budynku latem i zbierania deszczówki. A tę wodę wykorzystuje się w WC. 🙂

Czy wiedzieliście o takim niesamowitym sąsiedzie krakowskiego ZOO? Czy ktoś z Was był w Centrum Edukacji Przyrodniczej Symbioza?

A może pierwszy raz o nim słyszycie? Widząc po komentarzach na Instagramie pod moim postem o Symbiozie, to wiele ludzi nie miało pojęcia o istnieniu tego miejsca.

Przydatne informacje:

  • adres: Aleja Żubrowa 15,
  • Centrum Ekologiczne Symbioza jest otwarte od wtorku do soboty w godz. 8-16,
  • rezerwować bilety można online – wstęp jest płatny (10-15 zł bilet),
  • parking płatny: w tygodniu od poniedziałku do wtorku przy krakowskim ZOO, jest tam miejsce tylko dla 35 samochodów.
    W soboty i święta jest zakaz wjazdu na teren Lasu Wolskiego. Samochód trzeba zostawić na dolnym parkingu i przejść ok 1,2 km pod górę (ok. 20 min) lud podjechać 1 przystanek autobusem. Parking dolny płatny 15 zł za 5h,
  • Z Cracovii kursuje tu autobus 134 pod samo ZOO (również w weekendy). Stamtąd ok. 10 min spacerem drogą wzdłuż ogrodzenia ZOO,
  • Działa tu kawiarnia ekologiczna Mech Cafe. Przy wejściu do ZOO działa parę punktów gastronomicznych, ale typu fast-foods,
  • toaleta z przewijakiem,
  • przed budynkiem jest plac zabaw.
Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Looking for Something?