Urlop w kraju: Śląsk

Zostaliśmy zaproszeni do kampanii społecznej #urlopwkraju, która powstała by promować wakacje w Polsce. Świetna inicjatywa promująca nasz kraj. Do 16 województw wybrało się 16 blogerów, każdy w inne miejsce niż na co dzień mieszka. Każdy z nas pokazał najpiękniejsze i najciekawsze zakątki wybranego województwa.

Ja, Ojciec Mateusz i nasze córki przez tydzień pokazywaliśmy Wam województwo śląskie, głównie w wersji „Śląsk z dzieckiem”, bo jakby inaczej? Bardzo cieszył mnie tak pozytywny odbiór akcji przez Was na moim Instagramie, gdzie możecie zobaczyć zapisane relacje i rolki z naszego wyjazdu. Z Krakowa na Śląsk jest bardzo blisko. Dlatego zebrałam wszystkie odwiedzone przez nas miejsca we wpisie, tym bardziej, że wiele z Was po akcji #urlopwkraju wybiera się naszymi śladami właśnie w to województwo.

Mam nadzieję, że ten wpis dla Was będzie inspiracją do odwiedzenia Śląska. Województwo śląskie ma wiele do zaoferowania!

Jeśli zastanawiacie się co można robić na Śląsku, to zapraszam Was na wpis!

Fundacja AKUKU w Rudzie Śląskiej

Zaczęliśmy od wizyty w Rudzie Śląskiej, gdzie z Krakowa jechaliśmy godzinę z hakiem. Odwiedziliśmy Fundację Integracji i Kreatywności AKUKU w Rudzie Śląskiej. To połączenie placu zabaw, mini zoo i nieplacu zabaw. To miejsce, gdzie dziecko może poszaleć i wyjść brudne od zabawy w kuchni błotnej czy z ogromnej piaskownicy.

Przestrzeń tutaj jest spora: znajdziecie tu sporo zabawek z drugiej ręki i recyklingu. W dobie konsumpcji, to super inicjatywa, bo zamiast wyrzucać rzeczy: tutaj znajdują one drugie życie #zerowaste. Zadbano o to by było kolorowo i ciekawie.

W AKUKU mieszka sporo zwierząt: osiołki, kozy, króliki (czekające na głaskanie) i świnki morskie. Znajdują się tu również sztuczne krowy, które można doić! Tak, moje dzieci spędziły tutaj sporo czasu wlewając i wylewając wodę.

Bardzo podobał mi się budynek zwany warsztatownią: pomieszczenie z ogromnym stołem i komodą pełną przeróżnych rzeczy do prac kreatywnych. Drewniane elementy, ramki, słoiki oraz artykuły plastyczne.

Przydatne informacje:
  • Jeśli chcecie tu przyjechać na wizytę lub warsztaty, to najlepiej kontaktujcie się wcześniej z Fundacją.
  • Miejsce jest głównie otwarte w weekendy (wstęp bez ograniczenia czasowego 10 zł/dorosły, 20 zł/dziecko).

Bombel Cafe w Katowicach

Bawialnia ekologiczna Bombel w Katowicach. To miejsce, którego ubolewam, że nie ma w Krakowie. Czemu? W Krakowie nie ma żadnej bawialni z ogródkiem lub przestrzenią na zewnątrz. Dzieci bawią się tu świetnie, a rodzice mogą odpocząć na leżakach.💚😁

Piękna i przemyślana przestrzeń dla dzieci (i dorosłych). Co tu znajdziecie?:
– piękne drewniane zabawki i pomoce,
– tunel kosmiczny pod podłogą (kiedyś był tu warsztat), 🚀
– duży ogródek z elementami sensorycznymi, domkami do zabawy, boiskiem i kuchnią błotną.
– można tu zjeść ciasta lub gofry, napić się kawy lub lemoniady.
Jeśli będziecie w Katowicach, to koniecznie zajrzyjcie.

Przydatne informacje:

Bombel Cafe @bombelcafe , Mieczyków 60, Katowice,
– bezpłatny i bardzo duży parking dla klientów,
– godziny otwarcia: wtorek-niedziela godz. 10-19,
– cennik:
– poniedziałek-piątek pierwsza godzina 17 zł, druga i kolejna 15 zł,
– w weekend i święta:
pierwsza godzina 19 zł, druga i kolejna 17 zł,
– rodzeństwo: 20% zniżki,
– dzieci poniżej roku: 50% zniżki,
– do bawialni i ogródka Bombel Cafe można się wybrać z wózkiem.

Muzeum Śląskie

Do Muzeum Śląskiego wybraliśmy się na genialną wystawę dla dzieci „Na tropie Tomka”. Dla tej wystawy warto przyjechać z Krakowa do Katowic. To przykład tego jak powinno się robić kulturę dla dzieci.

Dzieci na początku zostają wprowadzone w historie Tomka: oglądają krótki film. Dostają notatnik i szkło powiększające, które przydają się przy rozwiązywaniu kolejnych zadań.

Przydatne informacje:
  • wystawa jest dedykowana dzieciom od 4 do 14 lat wraz z opiekunami. Bilety można kupić online lub w kasie Muzeum,
  • jednocześnie może przebywać 15 osób na sali,
  • bilet w cenie 14 zł/normalny, 9 zł/ulgowy lub 37 zł/rodzinny,
  • w każdy wtorek  jest w Muzeum Śląskim dniem bezpłatnym,
  • w Muzeum Śląskim znajduje się klimatyczne bistro Moodra, gdzie można zjeść obiad lub deser.

Planetarium w Chorzowie

Otwarte ponownie po trzech latach remontu w czerwcu 2022 Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika w Chorzowie. Znajduje się tu 23-metrową kopuła stanowiącą ekran sztucznego nieba, gdzie są wyświetlane projekcje. Warto zarezerwować bilet na seans, by zobaczyć ten niesamowity efekt na półkulisty ekranie!

Poza tym wystawy Astronomia oraz symulator lotów, ale bilety najlepiej rezerwować online, bo cieszą się sporym zainteresowaniem i szybko znikają.

Przejazd kolejką Elka nad Parkiem Śląskim

Przejazd kolejką Elka nad Parkiem Śląskim w Chorzowie. Cała powierzchnia Parku Śląskiego to aż 620 ha (dla porównania Park Jordana tylko 21,5 ha). Do wyboru przejazd kolejką gondolową lub krzesełkową (dla dzieci powyżej 125 cm wzrostu). Sam przejazd kolejką w jedną stronę trwa aż 15 min.

Park Przygód i Atrakcji (Alele)

Park Przygód i Atrakcji to duży i fantastyczny kompleks rodzinny. Można w nim spędzić parę godzin, jak i cały dzień. Wszystko zależy od Was! 🥳

Ma genialnie zaprojektowaną przestrzeń. Co tu znajdziemy?
– mini zoo. Sporo gatunków zwierząt, które można karmić (karma dla zwierząt do kupienia przy kasie). Jelenie, sarny, daniele, kozy, nutrie, strusie, kaczki i wiele więcej,
– strefa kreatywnej zabawy z dużą ilością drewnianych stanowisk,
– bardzo duży plac zabaw,
– siłownia na świeżym powietrzu,
– park liniowy (dodatkowo płatny 15 zł i dla dzieci od 3 roku życia),
– zbiornik wodny z plażą i leżakami.

Park Przygód i Atrakcji leży w przepięknym otoczeniu parku krajobrazowego i bujnej roślinności. Można tu urządzić własny piknik w cieniu ogromnych drzew lub kupić coś do jedzenia na miejscu w małej gastronomii.

To miejsce, które koniecznie trzeba odwiedzić będąc w okolicy Tarnowskich Gór.

Przydatne informacje:

– Park Przygód i Atrakcji, Księżoleśna 1, Wilkowice,
– park otwarty od kwietnia/maja do września/października. Wszystko zależy od warunków pogodowych. Najlepiej sprawdzać na bieżąco na ich FB,
– cennik: bilet normalny 29 zł, bilet ulgowy 24 zł, dzieci do lat 3 bilet 5 zł, bilet rodzinny 2+2 95 zł,
– park liniowy dodatkowo płatny 15 zł,
– na miejscu znajduje się mała gastronomia. Można też przyjść z własnym prowiantem i zrobić piknik,
– po drugiej stornie ulicy znajduje się sala zabaw Alele,
– WC na miejscu,
– po kompleksie można poruszać się wózkiem.

Park Wodny w Tarnowskich Górach

Najstarszy Park Wodny na Śląsku, który ma parę stref dla dzieci i dorosłych. Znajdują się tu baseny wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Najpłytszy brodzik jest dedykowany niemowlakom, więc to świetne miejsce na pierwszy kontakt z wodą małych dzieci.

Restauracja Modra

Spora restauracja z kuchnią śląską w Tarnowskich Górach. Można tu nie tylko zjeść pyszny obiad, ale i kupić regionalne przysmaki. Bardzo duży ogródek z placem zabaw dla dzieci.

Wisła

W Wiśle spędziliśmy 2 dni i tak ciężko było nam wyjechać! Jest tu mnóstwo atrakcji dla rodzin z dziećmi. To świetny kierunek na wakacje w Polsce, który Wam mocno polecam. Co tu znajdziemy?

Kolej Liniowa Skolnity. Kolej jest krzesełkowa, ale nie ma ograniczeń wiekowych. Imponujący widok na panoramę Wisły. Na samej górze karczma, plac zabaw, taras, alpaki i dmuchańce.


Centrum Edukacji Ekologicznej, wstęp wolny, zwiedzanie z przewodnikiem o pełnych godzinach,


Muzeum Beskidzkie, położone w zabytkowej karczmie z XVIII wiek, które prezentuje dorobek kultury górali Beskidu Śląskiego. Znajduje się też tu mini skansen,


Baseny Wisła, obiekt z lat 20. XX wieku, po całkowitej przebudowie. Otwarte zaledwie rok temu baseny zewnętrzne ze strefą dla dzieci, podgrzewaną woą i ogromnymi zjeżdżalniami dla dorosłych,


Wystawa Klocków LEGO, otwarta 2 miesiące temu imponującą kolekcja prezentująca budowle, ludzi. Ze strefą do budowania i zabawy dla dzieci.

Nocowaliśmy w cudownym rodzinnym pensjonacie Willa Maria i Natasza, które ma wszystko to, co potrzebuje na wakacjach rodzina z dziećmi. Wygodne pokoje, pyszne śniadania, plac zabaw i basen🥰 mocno polecamy!


Jedliśmy w paru kultowych miejscach:
– Chata Olimpyjczyka, pokoleniowa restauracja serwująca przepyszne dania kuchni wiślańskiej, jedna z najlepszych w Wiśle.


Cukiernia u Janeczki, gdzie znajduje się galeria figur czekoladowych i pyszne desery.


Base Camp Istebna

Base Camp w Istebnej jest położony w dolinie w środku lasu, nad potokiem. Pracują tu super ludzie z podejściem do dzieci.

Jest tu 5 tras o rożnym poziomie trudności. Najłatwiejsza jest już nawet dla 2-latków! Najniżej położona, cała w siatkach i bez uprzęży. Dziecko może przejść ją z rodzicem lub instruktorem za rękę.

Nasze dziewczyny ją przebiegły stwierdzając, że jest za łatwa.😉

Ubrały uprzęże i kaski, trochę posłuchały szkolenia i wybrały się z instruktorami na trasę linową. Dzieci przechodzą trasę z instruktorem, który dba o bezpieczeństwo i przypina zabezpieczenia.

Matysia (lat 3.5) przeszła trasę bez problemu, a Lila (5.5) miała w 1/3 kryzys i nie chciała przez chwilę iść, ale się przełamała i poszła dalej.💪 Wszystko zależy od temperamentu dziecka i podejścia instruktora.

Lila i Matysia skończyły trasę dumne z wielkimi uśmiechami i chciały jeszcze raz!💚 całość łącznie ze szkoleniem i przejściem dwóch tras zajęła ok. 1.5 godziny.

To był ich pierwszy raz w parku linowym i na pewno nie ostatni.😍

Jeśli będziecie w Beskidach, to koniecznie zapiszcie sobie to miejsce w Istebnej. Oprócz parku linowego jest tu jeszcze paintball i strzelnica, więc to super miejsce na aktywną integrację dla dorosłych.

Przydatne info:

– Base Camp, Istebna 804,
– nie trzeba robić rezerwacji,
– godziny otwarcia lipiec-sierpień: 10:00-19:00,
– bezpłatny parking przy samym parku linowym,
– cennik:
– dzieci do lat 12:
1-2 trasy: 40 zł/osoba, 3-4 trasy 50 zł/osoba,
– dorośli i dzieci 12+:
1-2 trasy 50 zł/osoba,
3-4 trasy 60 zł/osoba,
– na miejscu mała gastronomia.

Koniaków z dziećmi

Koniaków to najwyższa i przepiękna wioskę położona w Beskidzie Śląskim. Ale tu mają widoki!💚 Wieś jest położona na 760 m n.p.m. Znana przede wszystkim z produkcji koronek. Co tu robić z dziećmi?
Centrum Pasterskie – must see do zobaczenia z dziećmi. Na miejscu zagroda z żywymi zwierzętami (owce🐑 i kozy) oraz wystawa pasterska ze sklepem. Można zobaczyć jak wyrabiana jest wełna czy bundz.
Bardzo fajne miejsce, wstęp bezpłatny, parking bezpłatny, czynne codziennie od godz. 9 do 19. Jedynie trzeba liczyć się z tym, że może tu być grupa kolonijna lub indywidualna, dlatego najlepiej wcześniej zadzwonić i się upewnić o dostępności tego miejsca.


Centrum Koronki Koniakowskiej – mini muzeum zaledwie 100 m od Centrum Pasterskiego. Miejsce które mnie urzekło, uwielbiam takie regionalne muzea.❤️ Tu pokazanie i propagowane są koronczarskie tradycje z Koniakowa. Co można zrobić z koronki? Zobaczycie tu stuletnie gigantyczne koronki, jak i najnowsze dzieła: choćby stringi 😀 Godziny otwarcia różne, lepiej sprawdzić w internecie.
Wstęp:
– osoba dorosła 6 zł, – bilet ulgowy dzieci (5-10 lat) 4 zł,
– dzieci do lat 5 wstęp bezpłatny.


– Koniaków Ochodzita, piękny punkt widokowy z panoramą na Beskid Śląski. Wystarczy zaparkować obok Karczmy Ochodzita i podejść ok. 10 min. Wysokość to aż 894 m n.p.m. Warto!

Pszczyna

Urocze, bardzo fajnie zaprojektowane miasto. Uwielbiam miejsca, gdzie można poruszać się z dziećmi pieszo i przejście z jednej atrakcji do drugiej nie zajmuje wiele czasu. Wszystko jest obok siebie. Bardzo nam się podobało i na pewno wrócimy do Pszczyny. Polecam na trochę dalszą i jednodniową wycieczkę z Krakowa z dziećmi.

Pszczyna właśnie taka jest, wszystkie atrakcje są obok siebie i można tu spędzić bardzo przyjemny dzień.

Sercem Pszczyny jest zabytkowy Park Zamkowy, który znajduje się zaraz obok rynku. W parku lub na jego obrzeżach znajduje się:
Skansen „Zagroda Wsi Pszczyńskiej”, w którym znajduje się kilkanaście chat z XVIII i XIX wieku. Lekcja historii dla dzieci zaliczona,


Pokazowa Zagroda Żubrów, która znajduje się w parku. Najlepiej przyjść tu w godzinach karmienia żubrów, bo wtedy są najaktywniejsze. Oprócz żubrów są tu inne zwierzęta, m.in. jelenie, sarny, daniele, kaczki i pawie. Lekcja przyrodnicza dla dzieci zaliczona,


Muzeum Zamkowe, bardzo Wam polecam zobaczyć niesamowicie bogate wnętrza Pałacu w Pszczynie, który po II wojnie światowej został przekształcony w muzeum. Ostrzegam jednak, że mniejsze dzieci jak Matysia mogą tego nie docenić😁, ale rodzicom też się coś należy,


Herbaciarnia książęca Daisy, która znajduje się w parku obok stawu. To niewielki i budynek o ciekawym owalnym kształcie z XIX wieku. Wokół jest rozstawionych mnóstwo stolików w cieniu drzew. Można zjeść pyszny deser i wypić herbatę z widokiem na Pałac Zamkowy,


– Rynek w Pszczynie, który znajduje się zaraz obok Pałacu i Parku Zamkowego. Na płycie rynku znajdziecie sporo regionalnych kawiarnii i restauracji. My zjedliśmy bardzo dobry obiad w „Międzywojenna”.

Co do cen: najbardziej opłaca się kupić bilet łączony na Skansen i Zagrodę Żubrów. My za 2 dorosłych i 1 dziecko (dzieci do lat 4 wstęp bezpłatny) zapłaciliśmy 90 zł.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Looking for Something?