Najpiękniejsza trasa widokowa w Ojcowie

Mamy słabość do Ojcowa i Ojcowskiego Parku Narodowego. Piękny krajobraz, niesamowite formacje skalne i bliskość od Krakowa sprawiają, że bywamy tu z dziećmi parę razy do roku. Ojców jest popularnym kierunkiem dla Krakusów i okolicznych mieszkańców innych miejscowości. Dlatego jeśli wybieracie się tu w weekend przy ładnej pogodzie to spodziewajcie się dużej ilości innych spacerowiczów.

Tak się składa, że mimo że to odradzam, to sa,o zawsze jesteśmy w Ojcowie w weekend, gdy największy tłum😁No, ale niektórzy mają tydzień pracujący, więc w czwórkę możemy się pojawić tu tylko w sobotę lub niedzielę.😉 Na szczęście w Ojcowie jest mnóstwo ciekawych szlaków, a najwięcej ludzi jest na odcinku parking Pod Zamkiem – Brama Krakowska.😅

Ojców z dzieckiem?

Szlaków w Ojcowie jest wiele, w tym wpisie opisuję najpiękniejszy widokowo, ale najtrudniejszy technicznie szlak. Naprawdę warto się nim przejść, ale trzeba się też trochę do niego przygotować jeśli wybieracie się tu z dziećmi. Wózek zdecydowanie odpada – podejście na początku jest mocno pod górę, stromo i ogromne kamienie. Dla mniejszych dzieci weźcie chustę albo nosidło.

Kiedyś myślałam, że szlak zielony przez Jaskinię Ciemną (Jaskinia jest otwarta tylko w sezonie, bilety do kupienia na dole), Rękawice, Górę Koronną i Skałę Okopy to nie jest szlak dla dzieci. Dzieci podrosły i zdanie zmieniłam.😉 Lila (lat 5) świetnie dała sobie radę! A Matysia (lat 3) też weszła na samą górę na nogach, ale gdy tylko zrobiło się płasko (i nudno) to znowu chciała wejść do nosidła. Pewnie to znacie?

Szlak na początku pnie się mocno do góry po wapiennych schodach, kamieniach i konarach drzew. Łatwo tu o poślizgnięcie, szczególnie gdy jest mokro, dlatego trzeba na dzieci uważać. Uczulam na to, bo jest tu stromo! Pamiętajcie o tym jeśli będziecie się tu wybierać z dziećmi, trzeba zachować ostrożność.

Szlak jest ubezpieczony barierkami, które są bardzo pomocne. Najwyższy szczyt tutaj to tylko 434 m n.p.m., a widoki są tu nieziemskie!💚 Po drodze jest kilka panoram zapierających dech na cały Ojców!😍 Najbardziej znanym widokiem jest panorama na Rękawicę po lewej i Bramę Krakowską po prawej, tę ze zdjęcia głównego.
Później widoki się kończą i szlak wiedzie przez las, gdzie idzie się względnie płasko. Tam czeka nas jeszcze jeden punkt widokowy, który najpiękniej wygląda jesienią. Szlak zielony kończy się wejściem na asfalt. Z tego miejsca możemy dojść do Bramy Krakowskiej, tym samym robiąc fajną pętle, którą zaznaczyłam na mapie niżej. Po drodze możecie wstąpić do naszych dwóch ulubionych miejsc: Kawiarni Niezapominajka lub Pstrąga Ojcowskiego.

Z parkingu pod Zamkiem w Ojcowie cała trasa według aplikacji powinna nam zająć 2 godz. 20 min.
Nam z dziećmi i kilkoma małymi przerwami (w tym jedną długą na obiad w najlepszej Niezapominajka😋) cała wycieczka zajęła 4 godziny.

Lubicie Ojców? Gdzie się najczęściej tu wybieracie? A może jeszcze ktoś nigdy nie był?

Przydatne informacje:


– Ojców i Ojcowski Park Narodowy,
– 30 min samochodem z centrum Krakowa,
– parking płatny przy Ruinach Zamku w Ojcowie 8 zł/1h (tak, to jest jeden z najdroższych parkingów),
– w sezonie (od 1.05) kursuje z Krakowa w weekendy specjalna linia autobusowa do Ojcowa LR0 os. Podwawelskie-Ojców Zamek. Zostawiam link do rozkładu jazdy MPK
– gastronomia, dużo. Polecam: @niezapominajka_ojcow i @pstragojcowski
– szlak zielony nie nadaje się na wózek, ale w samym centrum Ojcowa jest asfalt i możecie tam wziąć wózek, jeśli nie planujecie szlaku zielonego.

Pinezka do parkingu pod Zamkiem w Ojcowie:

Profil trasy (zwróćcie uwagę na przewyższenia)

Zobacz jeszcze:

  1. Relacja z wizyty w Muzeum Ojcowskiego Parku Narodowego
  2. Trasa z Prądnika Korzkiewskiego (na wózek)
Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Looking for Something?