Rynek Podziemny i Sukiennice z dziećmi

Ponad 700 niezwykle ciekawych eksponatów: dawne zagrody, domy, fragmenty dróg, czy nawet groby. Wiele przedmiotów dawnych mieszkańców Krakowa. Dużo multimedialnych ekspozycji, hologramów (genialne!) i filmów. Dla dzieci dostępna jest mała sala multimedialna.

Rynek Podziemny pozwala poznać Kraków na nowo. To wystawa z solidną dawką historii dla całej rodziny, która robi ogromne wrażenie.


Całą ekspozycję zwiedza się w półmroku, co dodaje klimatu wiedząc, że jest się pod płytą Rynku Głównego. Jednak bardziej wrażliwe dzieci trzeba na to przygotować na ten półmrok. Jest tu dużo szklanych podłóg i podestów, które pokazują prace wykopaliskowe, które trwały tu przez 5 lat w latach 2005-2010.


Rynek Podziemny – lekcja historii dla przedszkolaków

Nie jest to typowa wystawa pod małe dzieci, ale dla starszych przedszkolaków i dzieci w wieku szkolnym może to by już interesująca lekcja historii i pokazanie jak żyli ludzie dawno temu.

Na pewno wielkim plusem jest, że wystawa jest… dziecioodporna. 🙈Kto ma biegającego malucha, ten zrozumie. Wszystkie eksponaty są dobrze zabezpieczone, jest dużo miejsca i można poruszać się tutaj wózkiem.


Moim dzieciom bardzo się tu podobało – szczególnie stare domostwa i… groby oraz kości!Wejście do Muzeum Podziemia znajduje się naprzeciwko Kościoła Mariackiego, w pierwszej arkadzie Sukiennic.


Sukiennice i lekcja malarstwa dla dzieci


Jako bonus polecam się wybrać parę drzwi dalej: do Sukiennic na pierwsze piętro, gdzie znajdziecie Galerię Sztuki Polskiej XIX w. We wtorki wstęp jest bezpłatny, ale sprawdźcie godziny otwarcia, bo w środku dnia mają przerwę techniczną.
Wjazd jest windą, eskpozycja dzieł mistrzów jest prezentowana w aż 4 dużych salach.
Moja przyjaciółka Weronika miała genialny pomysł i wzięła naszym dzieciom duże bloki techniczne i suche pastele, by mogły malować patrząc m.in. na obrazy Jana Matejki. Obsługa była bardzo miła i nie miała nic przeciwko dzieciom malującym swoje prace na podłodze.Byliście kiedyś tutaj? Sami czy z dziećmi? A może się wybieracie?

Muzea, które warto odwiedzić w Krakowie z dzieckiem w tym linku.

Przydatne informacje:


– Podziemia Rynku, Rynek Główny 1,
– godz. otwarcia: poniedziałek 10-19, wtorek 10-14, sr-pt 10-19, sb-nd 10-20,
– bilet normalny 36 zł, ulgowy 32 zł, rodzinny 74 zł, dzieci do lat 7 wstęp bezpłatny,
– we wtorki wstęp wolny, ale krótsze godziny otwarcia 10-14.
– Wejście naprzeciwko Kościoła Mariackiego, pierwsza arkada pod Sukiennicami,
– Parking płatny i trudny🙈, (toż bardziej w rynku się nie da!), np. można próbować przy Piłsudskiego lub Krupnicza,
– Najbliższy przystanek MPK: Dworzec Główny, Poczta Głowna lub Teatr Bagatela,
– Można poruszać się tutaj wózkiem, jest winda,
– Gastronomia: cały rynek do zjedzenia🍽️,
– Jest WC.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Looking for Something?