Rynek Podziemny – muzeum pod rynkiem w Krakowie i Sukiennice z dziećmi

Podziemia Rynku pozwalają poznać Kraków na nowo. To wystawa z solidną dawką historii dla całej rodziny, która robi ogromne wrażenie. Co ciekawego znajdziecie pod ziemią?
Ponad 700 niezwykle ciekawych eksponatów: dawne zagrody, domy, fragmenty dróg, czy nawet groby. Wiele przedmiotów dawnych mieszkańców Krakowa. Dużo multimedialnych ekspozycji, hologramów (genialne!) i filmów.

Całą ekspozycję zwiedza się w półmroku, co dodaje klimatu wiedząc, że jest się pod płytą Rynku Głównego. Jest tu dużo szklanych podłóg i podestów, które pokazują prace wykopaliskowe, które trwały tu przez 5 lat w latach 2005-2010.

Bardzo ważna informacja: nie wejdziecie tutaj z ulicy, bilety trzeba wcześniej zarezerwować online na stronie. Dobra wiadomość to taka, że na pewno tłumów tu nie będzie.Lekcja historii dla przedszkolaków

Nie jest to typowa wystawa pod małe dzieci (jeśli takiej szukacie to polecam wystawę w Muzeum Galicja, o której pisałam tutaj), ale dla przedszkolaków może to by już interesująca lekcja historii i pokazanie jak żyli ludzie dawno temu.

Na pewno wielkim plusem jest, że wystawa jest… dziecioodporna. 🙈Kto ma biegającego malucha, ten zrozumie. Wszystkie eksponaty są dobrze zabezpieczone, jest dużo miejsca i można poruszać się tutaj wózkiem.Mojej 4-letniej Lili bardzo się tu podobało – szczególnie stare domostwa i… groby oraz kości! Chyba czas na Muzeum Archeologiczne, bo po wizycie tutaj pyta, czy pójdziemy kiedyś do takiego muzeum gdzie są same kości.Wejście do Muzeum Podziemia znajduje się naprzeciwko Kościoła Mariackiego, w pierwszej arkadzie Sukiennic.


Sukiennice i lekcja malarstwa dla dzieci


Jako bonus polecam się wybrać parę drzwi dalej: do Sukiennic na pierwsze piętro, gdzie znajdziecie Galerię Sztuki Polskiej XIX w. We wtorki wstęp jest bezpłatny, ale sprawdźcie godziny otwarcia, bo w środku dnia mają przerwę techniczną.
Wjazd jest windą, eskpozycja dzieł mistrzów jest prezentowana w aż 4 dużych salach.
Moja przyjaciółka Weronika miała genialny pomysł i wzięła naszym dzieciom duże bloki techniczne i suche pastele, by mogły malować patrząc m.in. na obrazy Jana Matejki. Obsługa była bardzo miła i nie miała nic przeciwko 4-latkom malującym swoje prace na podłodze (pufy niestety obecnie wyłączone z użytku przez obostrzenia).Byliście kiedyś tutaj? Sami czy z dziećmi? A może się wybieracie?

Przydatne informacje:


– Podziemia Rynku, Rynek Główny 1,
– godz. otwarcia: poniedziałek 10-19, wtorek 10-14, sr-pt 10-19, sb-nd 10-20,
– bilet normalny 24 zł, ulgowy 20 zł, rodzinny 48 zł, dzieci do lat 7 wstęp bezpłatny,
– we wtorki wstęp wolny, ale krótsze godziny otwarcia 10-14. Uwaga: obowiązuje limit miejsc przez obostrzenia, trzeba wcześniej zarezerwować bezpłatne bilety online,
– Wejście naprzeciwko Kościoła Mariackiego, pierwsza arkada pod Sukiennicami,
– Parking płatny i trudny🙈, (toż bardziej w rynku się nie da!), np. można próbować przy Piłsudskiego lub Krupnicza,
– Najbliższy przystanek MPK: Dworzec Główny, Poczta Głowna lub Teatr Bagatela,
– Można poruszać się tutaj wózkiem, jest winda,
– Kącik dziecięcy obecnie nieczynny.
– Gastronomia: cały rynek do zjedzenia🍽️,
– Jest WC.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Looking for Something?