Ogrody Wawelskie – nieznana strona Wawelu

Ogrody Królewskie na Wawelu – piękne, renesansowe i wypielęgnowane. Nigdy wcześniej nie odwiedzone przeze mnie, udostępnione do zwiedzania od 2015 roku. Wiele osób o tym miejscu nie wie, podczas gdy Wawel codziennie odwiedzają setki turystów. Tak, ja też nigdy wcześniej tu nie byłam, ale dzięki takim ciekawym znaleziskom czuję się ciągle w swoim mieście jak turysta.

Miejsce nawiązuje do XVI wieku, to raczej jego kreacja nawiązująca do tamtych czasów, a nie rekonstrukcja. Część ogrodu została odtworzona: rabaty czy część ścieżek. Piękny zielony labirynt i mnóstwo kwiatów wśród starych murów Zamku Królewskiego robi naprawdę wrażenie.
Oprócz nas była jedna pani i ochroniarz (odwiedzone w poniedziałek).

Ogród jest niewielki, więc zwiedzanie ogrodów można to połączyć z wycieczką na Wawel, co też zrobiłyśmy.

Przydatne informacje:

➡️Ogrody Królewskie otwarte są 7 dni w tygodniu: poniedziałek 9-16, wtorek-niedziela 9-17 w dni bezdeszczowe. Koniecznie sprawdźcie godziny otwarcia na ich stronie przed przyjściem tutaj, bo możliwe, że ulegną zmianie. Uwaga: działają sezonowo.
➡️ Wejście od ulicy Kanonicznej na lewo (a nie na prawo jak się wchodzi na dziedziniec główny obok Katedry, zrobiłam zdjęcie wejścia dla ułatwienia),
➡️ Bilet normalny 5 zł. Ulgowy 2 zł. Z Kartą Krakowską zapłaciłam 2 zł.
➡️ Dzieci do lat 7 wstęp bezpłatny.
➡️ Można poruszać się wózkiem, jak ktoś chce wejść na niewielki taras z rabatkami, to są schody do pokonania.
➡️ Ogrodów pilnuje pan ochraniarz, ja nadepnęłam na trawę (taką zwykłą obok kamyków) i i od razu zwrócił mi uwagę, później go Lila zagadała…
➡️bardzo blisko Wawelu na plantach znajduje się jeden z naszych ulubionych placów zabaw – Archeologiczny Plac Zabaw. Wejście jest trochę ukryte, wejście w bramie.

Jak Wam się podoba?😊 Może ktoś z Was był?

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Looking for Something?