Lasy Błędowskie – drewniane podesty nad bagnami

Lasy Błędowskie to mniej znane okolice Błędowa – o Pustyni Błędowskiej pewnie z Was słyszeliście (post o Pustyni znajdziecie tutaj). 🙂 Lasy Błędowskie mają fascynujące sąsiedztwo, musicie przyznać, że to ciekawa okolica – bagna, mokradła, las, a zaraz obok największa pustynia w Polsce – taka kombinacja.

Jest tu cudownie, początek ścieżki to co prawda mnóstwo błota (zwiedzaliśmy to miejsce w listopadzie po deszczach), ale to nas nie zniechęciło. Nasze dzieci były zachwycone.

Po minięciu mostku zaczyna się bardziej ubita droga i znika błoto, więc musicie przetrwać ten pierwszy odcinek 😉
Pachnie tu wspaniale, trochę mchem, trochę grzybami, mój ulubiony zapach lasu. Porwał nas ten las.

Lasy Błędowskie położone są w Dolinie Białej Przemszy. To gęsto zalesione i podmokłe tereny, które mają ciekawe atrakcje:
– ścieżka dydaktyczna Dolina Białej Przemszy (łącznie aż 15 km, 9 km przez Pustynię Błędowską, 6 km przez Bagna Błędowskie),
– spacer drewnianymi podestami nad bagnami,
– 2 wieże widokowe.

Drewniane podesty

Lasy Błędowskie oferują spacer drewnianymi podestami, który dla naszych dzieci był największą atrakcją. Dzięki podestom mogliśmy przejść przez moczary i podziwiać florę i faunę bez zanużania się w bagnach 😉 ale uwaga: te podesty nie ciągną się kilometrami, spacer nimi z dziećmi trwał może z 10 min, ale frajdy mnóstwo. Lila i Matysia chciały wracać tą samą drogą przez kładki.
Podesty miejscami były śliskie przez mokre liście i czasami brakuje jednej deski, więc trzeba być ostrożnym.

Kogo nie spotkaliśmy w Lasach Błędowskich – każdy szukał tych podestów i nikt nie mógł znaleźć, bo GPS trochę w lesie wariował 😁
Podesty znalazły się za tablicą informacyjną z przystankiem nr 9. Za tą tablicą idźcie ścieżką prosto do lasu i po paruset metrach będziecie na pierwszym podeście.
Od wyznaczanego przeze mnie parkingu to będzie może 15 min na piechotę 🙂
Za kładkami są drewniane wieże widokowe.

Wycieczkę można (i należy!😁) połączyć z odwiedzeniem Pustyni Błędowskiej, ale to wymaga więcej czasu, więc weźcie to pod uwagę przy planowaniu wycieczki. My mieliśmy ze sobą swoje jedzenie i zrobiliśmy sobie piknik na środku pustyni w zachodzie słońca.

Przydatne informacje:


– ok. 1h 10 min z centrum Krakowa (60 km),
– Darmowy parking przy OSP Błędów (w GPS: „Darmowy Parking Boisko”, Dąbrowa Górnicza) – poniżej znajdziecie mapę z oznaczonym parkingiem,
– dla maluchów radzę wziąć nosidło. Co prawda, widziałam parę osób z wózkiem, jednak nie za bardzo da się z nim wejść do lasu, więc ludzie zostawiali wózki np. przed wejściem na drewniane podesty.
– dość ważne info: było sporo błota na początku drogi, weźcie to pod uwagę wybierając się tutaj.

Komu się podoba? A może ktoś z Was był?

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Looking for Something?