Wystawa szopek krakowskich 2022Jubileuszowa, bo 80. Wystawa Szopek Krakowskich 2022. W tym roku do konkursu zgłoszono aż 142 szopki w różnych kategoriach: seniorów, rodzinnych, młodzieżowych, dziecięcych indywidualnych i szopek szkolnych. Konkurs jest organizowany od 1937 roku przez Muzeum Krakowa.

Co roku, w pierwszym czwartek grudnia szopkarze wystawiają swoje szopki pod pomnikiem Adama Mickiewicza na Rynku Głównym. Tam na stopniach pomnika układają i prezentują swoje prace.
Tuż po hejnale w południe korowód szopek wyrusza wokół Rynku Głównego, prowadzony przez kapelę bronowicką w kierunku Pałacu Krzysztofory. Szopkarze zostawiają swoje szopki, a komisja konkursowa obraduje przez cały weekend przyznając miejsca i wyróżnienia. Moją relację z tegorocznej prezentacji możecie obejrzeć tutaj na krótkim filmiku. Starałam się na nim choć trochę oddać klimat tego dnia.

Tradycja szopek krakowskich jest fenomenem na skalę światową i możemy być z niej dumni. Szopki to bogato zdobione, wielowieżowe sceny nawiązujące do architektury Krakowa i Bożego Narodzenia.

Udział w konkursie może wziąć każdy: doświadczeni szopkarze, ale również całe rodziny, szkoły, dzieci i dorośli. Jednak szopka musi spełnić parę elementów, które są oceniane, m.in.: elementy tradycyjne, nowatorstwo, zdobienia, oświetlenie, aranżację figur i oryginalność pomysłu.

Sama tradycja tworzenia szopek sięga XIX wieku. Tradycja ta od 2014 r. jest wpisana na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Jeśli jesteście ciekawi, jak wyglądała zeszłoroczna wystawa szopek krakowskich, to zapraszam do mojego wpisu tutaj.

Szopka krakowska jest jakby z pogranicza dwóch światów: realnego (nawiązującego do np. budynków Krakowa), ale również nierealnego (wszystko zależy od fantazji szopkarzy). Ważny jest też kontekst historyczny oraz społeczny.
Na wystawie możemy podziwiać najróżniejsze szopki we wszystkich rozmiarach: od szopki w skorupce jaja, czy łupinie orzecha po ogromne, wielopoziomowe konstrukcje.

Wystawa Szopek Krakowskich 2022

Poniżej pokazuje Wam moje ulubione szopki, ale zachęcam do samodzielnego eksplorowania. Parę szopek zaprezentowałam tutaj, a do reszty zachęcam do przejrzenia galerii zdjęć poniżej.

Szopka miniaturowa w łupinie orzecha

Szopka miniaturowa w skorupce jajka


Co dla dzieci

Ogromny plus dla Muzeum Krakowa za zorganizowanie na tej wystawie punktów dla dzieci i rodziców:
– na samym początku dzieci mogą pobrać kartę z rysunkiem szopki. W różnych częściach wystawy są rozmieszczone pieczątki do przebijania na kartę z szopką. Wszystkie pieczątki są związane z charakterystycznymi elementami występującymi w szopce krakowskiej (m.in. Lajkonik, hejnalista, Trzech Króli) i należy je umieścić w wolnych oknach czy wieżach szopki.
– dwóch kącików z kredkami i klockami do zabawy dla dzieci. Można pokolorować swoją szopkę po zebraniu wszystkich pieczątek (dzieci) lub odpocząć na kanapie (rodzice:D).


Czy kogoś z Was zachęciłam do odwiedzenia Wystawy Szopek Krakowskich?💚


Czy kogoś z Was zachęciłam do odwiedzenia Wystawy Szopek Krakowskich?💚

Przydatne informacje:


– Szopki Krakowskie w Pałacu Krzysztofory, Rynek Główny 35,
– wystawę można oglądać od 5 grudnia 2022 do 26 lutego 2023,
– otwarte od wtorku do niedzieli w godz. 9-18. Ostatnie wejście 17:30,
– bilet normalny: 18 zł, bilet ulgowy 14 zł, bilet rodzinny 36 zł, dzieci do lat 7 wstęp wolny. Warto sprawdzić zniżki na bilet rodzinny, KDR czy Kartę Krakowską.
– najbliższy przystanek MPK: Teatr Bagatela,
– można z spokojnie przyjść wózkiem: wystawa znajduje się na drugim piętrze, ale jest winda i sporo miejsca,
– w Pałacu Krzysztofory znajduje się pokój rodzica z dzieckiem na pierwszym piętrze. Na parterze jest ciekawy sklep muzealny, gdzie znajdziecie fajnie pamiątki z Krakowa.
– w Pałacu Krzysztofory znajduje się wystawa stała o Krakowie, o której pisałam tutaj.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Looking for Something?