Wystawa Szopek Krakowskich 2021

Tradycja szopek krakowskich jest fenomenem na skalę światową i możemy być z niej dumni. Warto tę wystawę odwiedzić z dziećmi i zaszczepić w nich trochę lokalnego patriotyzmu.
Wiem, że nie każdy z Was miał ostatnio okazję zobaczyć szopki krakowskie na żywo pod pomnikiem Adama Mickiewicza na Rynku Głównym. Tradycyjnie prezentacja odbywa się w pierwszy czwartek grudnia, gdzie można zobaczyć na żywo szopkarzy prezentujących setki szopek. Tutaj możecie zobaczyć mój krótki filmik na Instagramie z tego wydarzenia.

Po prezentacji szopki przeniesiono do nowej – starej siedziby na Rynku Głównym, wyremontowanego po 5 latach Pałacu Krzysztofory. Tutaj obywa się konkurs i wystawa pokonkursowa, na na którą może wybrać się każdy z Was z dziećmi!

Konkurs jest organizowany od 1937 roku przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. W roku 2021 Wystawa Szopek Krakowskich jest 79. edycją. Rozstrzygnięcie konkursu odbyło się w niedzielę, 5 grudnia i wyłoniono zwycięzców konkursu, tutaj możecie zobaczyć listę, jeśli jesteście ciekawi.
Udział w konkursie może wziąć każdy: doświadczeni szopkarze, ale również dzieci i dorośli. Jednak szopka musi spełnić parę elementów, które są oceniane, m.in.: elementy tradycyjne, nowatorstwo, zdobienia, oświetlenie, aranżację figur i oryginalność pomysłu.

Sama tradycja tworzenia szopek sięga XIX wieku, gdy Krakowianie zaczęli budować szopki i obchodzić z nią domy rodziny i znajomych. Tradycja ta od 2014 roku jest wpisana na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

Szopka krakowska – czym jest?

Szopka krakowska jest jakby z pogranicza dwóch światów: realnego (nawiązującego do najbardziej znanych budynków Krakowa), ale również nierealnego (według fantazji szopkarzy nawiązują do krakowskich motywów w baśniowy sposób). Na wystawie możemy podziwiać najróżniejsze szopki we wszystkich rozmiarach: zrobione przez dzieci, czy całe rodziny, szkoły, ale i wykonane przez profesjonalnych szopkarzy, którzy zajmują się szopkami od lat (a czasami pokoleń). Wszystkie szopki są symetryczne oraz zawierają elementy z najbardziej znanych krakowskich budynków.

Sama tradycja ich wykonywania i prezentowania szopek bardzo mi się podoba. Sama mam ochotę taką wykonać ze swoimi dziećmi za rok, ale to niełatwe zadanie. Póki co zostało mi podziwiać pracę innych i ich przepiękne szopki.

Moje dzieci były bardzo zainteresowane wystawą, kolorowe budowle-teatrzyki hipnotyzowały! Wspólnie szukałyśmy podobnych elementów w najróżniejszych szopkach. Na sam koniec kupiłyśmy szopkę do samodzielnego składania w muzealnym sklepie. To bardzo dobrze wydane 15 zł, bo się świetnie bawiłyśmy przy jej sklejaniu w domu.

Czy kogoś z Was zachęciłam do odwiedzenia Wystawy Szopek Krakowskich?

Przydatne informacje:

Szopki Krakowskie w Pałacu Krzysztofory, Rynek Główny 35,
– wystawę można oglądać od 6 grudnia do 27 lutego,
– wystawa otwarta od wtorku do niedzieli w godz. 9-18. Ostatnie wejście 17:30,
– ceny biletów: bilet normalny: 14 zł, bilet ulgowy 10 zł, bilet rodzinny 28 zł, dzieci do lat 7 wstęp wolny,
– we wtorki bilet promocyjny w cenie 5 zł,
– najbliższy przystanek MPK: Teatr Bagatela, parking: nie mam pojęcia, nawet o płatny w centrum miasta ciężko i nie wiem który najbliższy 🙂
– można wjechać wózkiem, wystawa znajduje się na drugim piętrze i jest winda i sporo miejsca,
– kawiarnia i sklep muzealny na parterze.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Looking for Something?