Tramwaje na Wawrzyńca w Muzeum Inżynierii Miejskiej

Kto czekał na ponowne otwarcie Muzeum Inżynierii Miejskiej?
Najpierw pandemia, później zostało zalani…

Ale wreszcie otworzyli! Listopad 2021 i mamy to! Parę dni temu została otworzona wystawa czasowa z zabytkowymi tramwajami w hali dawnej zajezdni na ul. św. Wawrzyńca. Stare tory się przydały, tramwaje wjechały właśnie po nich.
Z tego co się dowiedziałam od obsługi Muzeum Inżynierii Miejskiej wystawa na pewno będzie otwarta parę miesięcy.

Perła wystawa – pierwszy polski tramwaj

Wśród zabytkowych tramwajów znajdziemy pierwszy polski tramwaj – wagon silnikowy typu C. W Polsce zachowało się tylko dwa egzemplarze. Jeden z nich, który przeszedł konserwację (z ciekawostek: najdroższą w dziejach tego muzeum) udostępniono po raz pierwszy do zwiedzania.


To ten czerwony unikat na zdjęciu głównym z napisem „Wilanów”. Jest absolutnie zachwycający. Można do niego wejść z dziećmi i w nim usiąść.

Dodatkowo jest jeszcze jeden tramwaj, do którego można wejść (limit to 4 osoby w tramwaju). Pozostałe tramwaje można podziwiać z zewnątrz. Jest między innymi tramwaj konny z napisem „Most Podgórski” (co za nazwa przystanku) i parę tramwajów z przedziału 1909-1939. Więcej o tramwajach można poczytać na stronie Muzeum Inżynierii Miejskiej.

Wystawa nie jest duża, ale warto ją odwiedzić ją całą rodziną.

Strefa Kreatywności w MIM

Oprócz tego w Muzeum Inżynierii Miejskiej udostępniono jeszcze Strefę Kreatywności, ale nie mieliśmy okazji jej zwiedzić. Polecam Wam jednak połączyć zwiedzanie tramwajów z warsztatami w Stefie Kreatywności, bo zajęcia są prowadzone dla dzieci przez edukatora (4 tematy do wyboru) i tak wychodzi najkorzystniej cenowo.

W tygodniu ta przestrzeń warsztatowa jest dostępna w godzinach popołudniowych (rezerwacja na minimum 10 dzieci) plus w weekendy po wcześniejszej rezerwacji. Może komuś z Was uda się zwiedzić ją przed nami i podzieli się wrażeniami?

Mam nadzieję, że wkrótce zostanie otworzonych więcej wystaw w Muzeum Inżynierii Miejskiej, bo potrzebujemy ich na długą zimę w Krakowie.😉 A po zwiedzaniu jesteśmy w samym centrum Kazimierza, więc warto umilić sobie czas w jakiejś klimatycznej kawiarni (a tych nie brakuje w sąsiedztwie 😉).

Jak się Wam podobają zabytkowe tramwaje? Ktoś z Was się tu wybiera?

PS. Niecałe 5 minut pieszo dalej znajduje się Muzeum Etnograficzne (tu o nim pisałam), do którego koniecznie też zajrzyjcie z dziećmi.

Przydatne informacje:


– Wystawa czasowa „Tramwaje na Wawrzyńca” w Muzeum Inżynierii Miejskiej, ul. św. Wawrzyńca 15,
– czynna: wtorek – niedziela w godz. 11-18, poniedziałek nieczynne,
– najbliższy przystanek MPK: św. Wawrzyńca,
– parking płatny i trudno dostępny, bo na Kazimierzu ciasno (najbliżej na placu Wolnica),
– bilet normalny: 10 zł, bilet ulgowy 8 zł, bilet rodzinny 2+2: 30 zł, dzieci do lat 3 wstęp bezpłatny,
– zniżka dla posiadaczy KDR i karty N: 50% zniżki, Karty Krakowskiej: 20% zniżki (z tej drugiej skorzystałam🧅),
– wystawa znajduje się na parterze w hali starej zajezdni, można między tramwajami poruszać się z wózkiem, ale do środka już z nim nie wejdziecie, bo to nie są nowoczesne niskopodłogowe tramwaje 😉),
– WC dostępne.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Looking for Something?