Szlakiem Władysława Orkana w Gorcach

Wpis powstał we współpracy z Fundusz Partnerstwa, który przygotował Ekopakiety podróżnicze – „Podróżuj po Małopolsce w rytmie Eko”, które możecie bezpłatnie pobrać na stronie Visit Małopolska. Nasza wycieczka to nr 6, śladami Władysława Orkana rowerem lub spacerem.
Znajdziecie tam więcej pomysłów na wycieczki w Małopolsce. Wycieczki rodzinne, rowerowe, piesze i wiele innych.

Kto z Was zna Gorce? A czy ktoś był z Was w Porębie Wielkiej? A czy może ktoś z Was kojarzy Władysława Orkana?

Muzeum Orkana w Rabce-Zdrój

W Gorcach odwiedziliśmy wiele pięknych miejsc podążając szlakiem Władysława Orkana, który żył i tworzył w tych regionach. Poeta i powieściopisarz, który tworzył w okresie Młodej Polski, bardzo popularny w tych stronach.

Zaczęliśmy od wizyty w regionalnym Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce-Zdrój. Uwielbiam takie miejsca, a to ma niezwykłą lokalizację: mieści się w dawnym drewnianym kościele z pierwszej połowy XVII wieku. Muzeum w tej niezwykłej lokalizacji działa od 1936 roku. Sam kościół ma ponad 400 lat i otoczony jest grubym murem wraz z pięknymi, starymi drzewami.

Znajdziecie tutaj przedmioty z XIX i XX wieku prezentujące dawny świat górali. Eksponaty w pięciu salach są poświęcone m.in. rzemiosłu, sztuce i ubiorowi. Sam Władysław Orkan zgodził zostać się patronem: zgromadzono tu instrumenty muzyczne, zabawki oraz zdjęcia pisarza.

Szlakiem Orkana

Następnie odwiedziliśmy Porębę Wielką, gdzie zaczęliśmy od wizyty w nowym Ośrodku Edukacyjnym Gorczańskiego Parku Narodowego. w którym jest świetna multimedialna wystawa o przyrodzie i dziedzictwie Gorców.

Ośrodek został otworzony zaledwie 2 lata temu i pomyślano tu nie tylko o dzieciach, ale i osobach z dysfunkcjami (np. niewidomych). Można naciskać i można dotykać, bo w obecnych czasach nie jest takie oczywiste. Ośrodek znajduje się w pięknym parku dworskim Wodzickich, gdzie znajduje się ścieżka edukacyjna, jak i mała tężnia, przy której można odpocząć.

Z tego miejsca zrobiliśmy pieszo malowniczą pętlę przez Gorce i miejscowości: Poręba Wielka, Niedźwiedź, Koninki. Trasa to 10 km i wiedzie przez asfaltowe drogi (wzięliśmy zarówno wózek, jak i nosidło dla Matysi). Trasę można też przejechać rowerem.
Dokładny ślad trasy, jak i przewyższenie znajdziecie pod tym linkiem.


Mniej więcej w połowie trasy zrobiliśmy piknik pod przepiękną Orkanówką, Muzeum Biograficznym Władysława Orkana. Miejsce to gromadzi pamiątki związane z pisarzem Władysławem Orkanem.
Niestety poza sezonem Orkanówka w soboty jest nieczynna, dlatego odwiedziliśmy najpierw Muzeum Orkana w Rabce-Zdrój.


Zagórzanśkie Dziedziny są przepiękne o każdej porze roku. My mieliśmy duże szczęście do do pogody i udało się nam trafić na złotą jesień.

Bardzo Was zachęcam do odwiedzenia tego regionu. Moim zdaniem jest niedoceniony i wyjątkowy.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Looking for Something?