Lasek Łęgowski – z wózkiem w lesie w Krakowie

Lasek Łęgowski to jeden z niewielkich lasów krakowskich, zlokalizowany w Czyżynach, który miałam na liście do odwiedzenia od dawna. Dzika huśtawka, ścieżka edukacyjna z tablicami i piknik nad Wisłą – a to wszystko w niewielkiej odległości idealnej dla małych nóg.

Powierzchnia całego lasu to tylko 20 hektarów. Można szybko podładować zielone akumulatory z dziećmi bez ruszania się z Krakowa.😉

Przez środek Lasu Łęgowskiego prowadzi szeroka szutrowa droga, idealna do spacerów z wózkiem czy rowerów biegowych. Trasa w jedną stronę to tylko 1.1 km, a powrót jest tą samą trasą.

Wzdłuż ścieżki płynie urokliwy strumyk, jak i znajduje się ścieżka dydaktyczna. Na ścieżce znajdziecie parę tablic edukacyjnych (jedna z nich, ze zwierzęcym memory niestety została przygnieciona przez drzewo w wyniku ostatnio burz i została usunięta). Te tablice edukacyjne zachęcają dzieci do odkrywania lasu łęgowego, który porasta tereny zalewowe, odgrodzone od rzeki wałem.

Pośrodku trasy znajduje się ogromny dąb, który jest pomnikiem przyrody i ma swoją tablicę.

Dodatkowo mnóstwo zwalonych drzew i pniaków do zabawy, liczne ślady dzików (zobaczcie na jednym ze zdjęć ile szczeciny znalazła Lila!).

To wspaniałe miejsce, gdzie można się poczuć się daleko od wielkiego miasta, które jest tuż obok.💚

Lasek Łęgowski znajduje się bardzo blisko Wisły.
Warto jeszcze po przejściu całej ścieżki i powrocie do mostku, dodatkowo podejść kawałek przez wały wiślane i pola uprawne by zobaczyć rzekę (uwaga przy przechodzeniu Wiślanej Trasy Rowerowej, sporo rowerzystów). My tu zrobiłyśmy piknik z widokiem na rzekę.

Czy ktoś z Was zna ten las? A może zachęciłam Was do jego odwiedzenia?

Przydatne informacje:


– Lasek Łęgowski, Czyżyny,
– bezpłatny parking przy wejściu do lasu na ul. Niepokalanej Marii Panny, zaraz obok przystanku MPK (z ciekawostek znajduje się tu zaraz obok Zakład Ania, który produkuje m.in. ciastka i parkują tu pracownicy w tygodniu),
– przystanek MPK: „Lasek Łęgowski” (autobus 103, 193),
– trasę zaczynamy przechodząc przez mostek i skręcając w prawo wzdłuż strumyka, 1.1km w jedną stronę do ul. Ogłęczyzna,
– idąc prosto od mostku przy parkingu idziemy w kierunku Wisły,
– trasa na wózek,
– brak gastro i WC.

Mapa do parkingu w Google Maps:

Trasa z parkingu przez Lasek Łęgowski w jedną stronę

Pinezka do huśtawki w lesie (jest trochę ukryta z boku i na granicy lasu (niedaleko domów). Lepiej widać ją w drodze powrotnej, zapisałam jej współrzędne, bo wiem, że łatwo ją ominąć):

Trasa nad Wisłę z parkingu
Udostępnij:

Looking for Something?