Skansen w Wygiełzowie – rodzinna wycieczka za Kraków

W skansenach można odbyć podróż w czasie. W Nadwiślańskim Parku Etnograficznym możemy zobaczyć dawną małopolską wieś. Chałupy, dworki, kościół, remiza, jak i pasieka. Większość obiektów przeniesiono z podkrakowskich wsi i do większości budowli można wejść.
Cały obszar skansenu zajmuje ponad 5 hektarów i znajduje się na nim prawie 30 zabytkowych obiektów drewnianych (jak chałupy, kościół, stodoły, kuźnia) oraz mała architektura (kapliczki, pasieki). To jak prawdziwa wioska!
Znajdują się tu też liczne ławki, więc jest gdzie odpocząć. Można poruszać się tutaj z wózkiem po żwirowej drodze.


Skansen przyjazny dzieciom

Skansen w Wygiełzowie jest przygotowany pod wszystkich zwiedzających. Pomyślano o dzieciach: jest tu mini plac zabaw (z którego mogą tez korzystać niepełnosprawni), jak i nowość – super ścieżka sensoryczna z materiałami, które wykorzystywano kiedyś do budowania chat. Miejsce to znajduje się przy wejściu do skansenu.
To może być świetny wstęp do rozmowy z dziećmi o tym co wykorzystywano w przeszłości do budowy domów.

Ścieżka sensoryczna z różnymi fakturami (na ziemi, jak i na ścianach)
Mapa skansenu (którą dostaje się z biletem) z zaznaczonymi obiektami wraz z krótkim opisem

Bardzo nam się tu podobało, dzieci chętnie biegały i odkrywały kolejne chaty. Lila i Matylda wchodziły do każdego możliwego obiektu i zadawały mnóstwo pytań. Wnętrza tutaj są pięknie odtworzone przez etnografów i konserwatorów zabytków.Skansen w Nadwiślańskim Parku Etnograficznym prezentuje kulturę Krakowiaków Zachodnich. Konstrukcje są zrębowe, dachy kryte strzechą, a ściany uszczelnione mchem lub słomą.

Klimat tego miejsca jest niesamowity, naprawdę można poczuć się jak w XVIII czy XIX wieku. Spędziliśmy tu bardzo przyjemnie czas, więc bardzo Wam polecam odwiedzić to miejsce na rodzinną wycieczkę. Wszyscy członkowie rodziny wyjdą stąd zachwyceni.

Sąsiadujący Zamek Lipowiec należący do Nadwiślańskiego Parku Etnograficznego jest obecnie nieczynny z powodu prac remontowych.

Byliście kiedyś w skansenie z dziećmi? Jeśli tak, to jakim?
A może dopiero zdecydujecie się na wycieczkę tutaj po tym wpisie?

Przydatne informacje:


– Nadwiślański Park Etnograficzny, Wygiełzów,
skansen otwarty cały rok 7 dni w tygodniu: w sezonie letnim od 1.03 do 31.10 w godz. 10-18, w sezonie zimowym 1.11-28.02 w godz. 10-15,
– Zamek Lipowiec obecnie nieczynny,
– 50 min samochodem z centrum Krakowa,
– parking w cenie biletu,
– bilet normalny 12 zł, ulgowy 8 zł, rodzinny 36 zł, dzieci do lat 7 wstęp bezpłatny,
– dostępna restauracja i WC na terenie parku,
– można z wózkiem,
– jest plac zabaw i ścieżka sensoryczna dla dzieci.

Wpis powstał we współpracy z Fundusz Partnerstwa, który przygotował Ekopakiety podróżnicze – „Podróżuj po Małopolsce w rytmie Eko”, które możecie bezpłatnie pobrać online tutaj. Znajdziecie tam więcej pomysłów na wycieczki w Małopolsce. Wycieczki rodzinne, rowerowe, piesze i wiele innych.

Katalogi „Podróżuj po Małopolsce w rytmie eko”Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Looking for Something?