Ogród nad Sudołem – nowy park kieszonkowy na Prądniku Czerwonym

Kolejne fajne nowe miejsce stworzone w Krakowie – park kieszonkowy na Prądniku Czerwonym przy ul. Naczelnej.

Teren o powierzchni 1,3 hektara został przekazany przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej do Zarządu Zieleni Miejskiej, który zaprojektował nowy park kieszonkowy. Prace nad nim trwały od 2018 roku. Zostało oficjalnie otworzony 5 dni temu, 1 kwietnia 2021 roku.

W porównaniu do niektórych mikro parków kieszonkowych, które odwiedziłam z dziećmi do tej pory, to Ogród nad Sudołem na ul. Naczelnej jest całkiem spory. Jak wszystkie Ogrody Krakowian świetnie przemyślany i zaprojektowany.
Dzieci na pewno zainteresuje fakt, że jest tu niewielki, ale ciekawy plac zabaw. Ścieżka sensoryczna, tablice, zjeżdżalnie i huśtawki. Wszystko wykonano z drewnianych materiałów i z naturalną wyściółką. Dla rodziców znajduje się wokół terenu długa ławka. Przed placem zabaw znajdują są trampoliny. W niewielkiej odległości od placu zabaw znajdziecie ogromne hamaki, stoliki szachowe i stoły do ping-ponga.

W Ogrodzie nad Sudołem znajdują się tu alejki spacerowe wraz z dużą ilością ławek, stołów, huśtawek i siedzisk. Znajduje się tu ścieżka zdrowia, czyli urządzanie do ćwiczeń, z których mogą korzystać nawet niepełnosprawni.
Zasadzono tu sporo nowych drzew i krzewów, ale również zachowano martwe drewno, które można podziwiać przy jednej z alejek.

Przed ogrodzeniem parku płynie potok Sudoł, który nawiązuje do nazwy parku kieszonkowego.


W pobliżu Ogrodu nad Sudołem


W sąsiedztwie znajduje się stadnina koni, więc przy okazji spaceru tutaj odwiedziliśmy przy okazji pasące się na łące konie i kuce.

Niedaleko stąd znajduje się Park Zaczarowanej Dorożki wraz z ciekawym placem zabaw o którym pisałam kiedyś tutaj. Jak będzie mieć siłę, to koniecznie go odwiedźcie, ma spory i fajny plac zabaw. Odległość między oboma parkami to ok. 10 min piechotą. Podpowiem, że między tymi dwoma parkami znajduje się pyszna lodziarnia Lodove na ul. Dobrego Pasterza.

To nie koniec dobrych wiadomości – powstaje tutaj ścieżka pieszo-rowerowa, która ma połączyć Park Reduta z ul. Rozrywka (z projektu Budżetu Obywatelskiego). Trasa będzie więc naprawdę długa – Park Zaczarowanej Dorożki, Ogród nad Sudołem i Park Reduta.

Jeśli zastanawiacie się, czy warto przyjechać tu z innego końca Krakowa – to moim zdaniem warto, tylko poczekajcie aż okoliczni mieszkańcy nacieszą się tym miejscem, bo ludzi się tu przewija sporo. W końcu coś nowego.

Oby jak najwięcej takich zielonych inicjatyw w Krakowie. Ma zostać tu posadzone więcej roślin i krzewów, ma pojawić się łąka kwietna. Na pewno będzie tu pięknie jak wiosna w końcu wybuchnie.

Jak się Wam podoba? Kto z Was mieszka tutaj w okolicy i odwiedził już nowy park?

Inne parki kieszonkowe, które odwiedziliśmy:
Kasztanowy Ogród Krakowian.

Przydatne informacje:


– Ogród nad Sudołem – Park Naczelna, ul. Naczelna 25 (Prądnik Czerwony),
– 10 min samochodem z centrum Krakowa,
– parking wzdłuż ulicy Naczelnej,
– najbliższy przystanek MPK: Olsza II 2,
– niedaleko jest super lodziarnia Lodove, może podpowiecie inne gastro lub sklepy w pobliżu?
– jest automatyczne WC, koszt 2 zł.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Looking for Something?