Torfowisko Wielkie Błoto i bobrowisko w Puszczy Niepołomickiej

Omijając najpopularniejsze szlaki w Puszczy Niepołomickiej wybraliśmy się do Torfowiska Wielkie Błoto, gdzie zrobiliśmy małą i przyjemną pętle 11 km na rowerach.

rowerystylowe.pl – sklep rowerowy w którym kupisz rower dla dziecka czy siebie, przyczepkę rowerową, różne akcesoria rowerowe. Kod krakowzdzieckiem daje 5% zniżki na wszystko (reklama)

Inne pomysły na trasy rowerowe z dzieckiem znajdziesz tutaj.


To tez pierwsza dłuższa wycieczka na rowerze z pedałami naszej Lili, więc oboje z Ojcem Mateuszem pękamy z dumy, że tak świetnie daje sobie radę!🥳 Musicie wybaczyć naszą ekscytację😁, ale dzięki temu będziemy mogli podróżować z dziećmi w inny sposób. Szukamy teraz tras rowerowych pod możliwości naszej czterolatki.

Torfowisko Wielkie Błoto to największy obszar bagienny w Małopolsce, znajduje się w zachodniej części Puszczy Niepołomickiej, w Szarowie.
Wielkie Błoto zajmuje powierzchnię 265 ha.

Żerowisko bobrów w Puszczy Niepołomickiej

Bobrowisko które jest na dwóch pierwszych zdjęciach bardzo łatwo znaleźć – znajduje się dosłownie paręset metrów od parkingu. Robi ogromne wrażenie, bo takich obgryzionych lub powalonych drzew tam sporo. Tamy są też zbudowane, jednak żywego bobra bardzo ciężko spotkać🙂 Już teraz wiem, że to niebezpieczne podchodzić tak blisko drzew załatwionych przez bobry, mimo że wyglądają solidnie – jeśli tu będziecie, to bądźcie ostrożni.

Puszcza Niepołomicka jak pewnie większość z Was wie jest bardzo popularna, w ładne weekendy warto ją omijać lub wybierać mniej popularne szlaki jak my dzisiaj.

Nie musicie robić całej pętli, tylko jakiś fragment. Można też po prostu przyjechać z wózkiem i kawałek się przespacerować, na bobrowisko na pewno traficie. 🙂

Droga Królewska zdecydowanie nie w weekend


90% naszej trasy było łatwe do pokonania z rowerem, jednak zaznaczam, że ostatni kawałek naszej trasy jest ciężki do pokonania (400 m, to skrót wzdłuż torów kolejowych). Trudno było przedrzeć się przez zwalone gałęzie i konary, pchaliśmy rowery.
Jeśli chcecie ominąć ten odcinek to mapy.cz proponuje drogę krajową – jednak my nie chcieliśmy uniknąć ruch samochodowy na dużej drodze.
Po raz kolejny polecam tę bezpłatną aplikację, ma wszystkie możliwe ścieżki (nawet piesze!) i działa w trybie offline jeśli ściągnie się dane województwo wcześniej. To moja ulubiona aplikacja do planowania wycieczek.💚

Nasza pętla wokół Torfowiska Wielkie Błoto była bardzo urozmaicona – większość w lesie na utwardzonej i wygodnej drodze.
Przejechaliśmy też kawałek obok Drogi Królewskiej, gdzie zobaczyliśmy ogromny parking pełen ludzi i samochodów. Zdecydowanie odradzam ten fragment Puszczy w weekend.
Ten fragment naszej pętelki biegnie też przy drodze głównej, więc mijają nas samochody. Mimo płaskiej i asfaltowej drogi, zdecydowanie wolę jeździć z dzieckiem bez ruchu samochodowego przez leśne ścieżki.


Gdy dotarliśmy do miejscowości Błoto, minęliśmy parę zabudowań i jechaliśmy trasą z większymi kamieniami. Co ciekawe, nasza Lila była bardzo zadowolona z tych różnych urozmaiceń. Mam wrażenie, że nudzi się na długiej płaskiej ścieżce asfaltowej.

Znacie jakieś fajne ścieżki rowerowe w okolicach Krakowa? Jakie jeszcze ścieżki rowerowe polecacie dla młodej rowerzystki?

Przydatne informacje:


– Torfowisko Wielkie Błoto, Puszcza Niepołomicka,
– 40 min samochodem z centrum Krakowa,
– bezpłatny parking na końcu ul. Szerokiej, Szarów (tuż obok torów kolejowych). Poniżej znajdziecie pinezkę z parkingiem do Google Maps,
– ścieżka nadaje się dla wózków i rowerów, tylko jej ostatni odcinek jest trudny (kamienie i zwalone konary, ale 90% trasy przyjemne i plaskie)
– wiata ze stolikiem i ławkami tuż przy parkingu,
– Do Niepołomic ok. 10 min samochodem, można podjechać coś zjeść lub na lody jak my🙂

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Looking for Something?