Jak znaleźć ciekawe miejsce na mikrowyprawę?

Jak znaleźć ciekawe miejsce na wycieczkę z dziećmi, na mikrowyprawę? W poprzednim wpisie pisałam o mikrowyprawach z dziećmi i o tym jak się do nich przygotować. W skrócie: to wyprawy osiągalne dla każdego. Nie wymagają dużej ilości czasu czy nakładów finansowych, bo przygodę można przeżyć wszędzie, nawet blisko swojego miejsca zamieszkania i w jedno popołudnie.

Jeśli mamy ochotę wypróbować taką formę spędzania czasu z dziećmi, powiedzieć „tak” przygodzie, która jest na wyciągnięcie ręki, możemy zorganizować swoją pierwszą mikrowyprawę. Nie wiecie jak się do tego zabrać? Skąd brać pomysły na kolejne ekspedycje? 

Dla mnie głównym źródłem jest internet – grupy na Facebooku, Instagram, aplikacje, blogi podróżnicze. Research w internecie może być uciążliwy i pochłaniający duże ilości czasu,, na szczęście jest parę adresów, które to zadanie ułatwiają:

  1. Aplikacje:
  • google maps: używam go w trybie manualnym skupiając się na terenach zielonych, rzekach. Często przy okazji trafiam na jakiś interesujący punkt, np. ścieżka dydaktyczna, punkt widokowy, itp. W wyszukiwarkę google maps wpisuje różne hasła: atrakcja, rezerwat, park krajobrazowy, wieża widokowa. 
  • mapa turystyczna: aplikacja, na której zaznaczone są szlaki turystyczne. To drogi, których zazwyczaj nie ma na google maps. Ta aplikacja bardzo jest przydatna do planowania trasy (np. szlak górski), bo wcześniej można sprawdzić profil trasy z jednego punktu na drugi (czas przejścia, wzniesienia). 
  1. Strony i grupy na Facebooku.
  • grupy lokalne, z nich najczęściej korzystam  (twoje miasto, ale i poszczególne dzielnice), np. Kraków, Krakowskie mamy, Matki Dzikich Dzieci z Krakowa),
  • tematyczne (np. Trasy Rowerowe, Aktywni Rodzice).

Czytam nie tylko wpisy z poleceniem miejsc, ale i komentarze pod nim, bo często tam jest najwięcej informacji. To w nich kryją się wartościowe wskazówki dotyczące podróży z dziećmi, linki do innych stron. Można o coś dopytać i uzyskać odpowiedź od kogoś kto już tam był.

  1. Instagram:

Używam najczęściej w wyszukiwarce lokalizacji i sortuję zdjęcia od najnowszych, by sprawdzić jak dane miejsce wygląda teraz (np. w zimie tak sprawdzam czy w danym miejscu jest śnieg). Zdarza mi się napisać do osoby, która umieściła interesujące mnie zdjęcie z pytaniem (czy kuchnia w schronisku jest otwarta, czy serwuje jedzenie, czy jest dostęp do wrzątku). Często przeglądając profile znajomych dowiaduje się o ciekawych miejscach w okolicy, które zapisuje na później w katalogu instagrama.

  1. Zapytania w google/blogi podróżnicze

Jeśli znajdziemy interesujące nas miejsce, które chcemy odwiedzić najprawdopodobniej ktoś już tam był. Wpisując w wyszukiwarkę google “[nazwa miejsca] z dzieckiem” znajduje relacje osób, które były w danym miejscu z dzieckiem.

Często jest to wiedza, która przekłada się na praktyczne pokonanie szlaków, czy wybranie najbardziej odpowiedniego miejsca na biwak. Można znaleźć sporo informacji, np. warte odwiedzenia miejsca w okolicy, ciekawe lokalne zwyczaje, restauracje przyjazne dzieciom. 

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Looking for Something?