Dziki poradnik przetrwania. Megaporcja wiedzy o zwierzętach.

Z dziką przyjemnością przedstawiam Wam niezwykłą książkę przyrodniczą “Dziki poradnik przetrwania. Megaporcja wiedzy o zwierzętach”. Książka to ogromny zbiór wiedzy dla dzieci (i dorosłych) na temat zwierząt. To nie jest nudne kompendium wiedzy, oj nie! To poradnik o tym jak radzą sobie zwierzęta i jakie sprytne triki stosują, by przeżyć i nie dać się złapać drapieżnikowi. I nie dać się zeżreć! 😁

Wewnątrz książki znajdziecie m.in. odpowiedzi na takie pytania: jakie zwierzę udaje kupę? A jakie patyki i dlaczego? Do czego i komu potrzebna jest druga głowa? Czemu ćmy są puchate, a zebry są w paski? Kto ma tarczę w pupie?

Książka jest podzielona na 6 rozdziałów, z których każda jest osobną lekcją o tym jak ewolucyjnie przystosowały się zwierzęta by przetrwać. Wszystkie chwyty dozwolone, a kto sprytniejszy, ten ma większe szanse na przeżycie. Kamuflaż, ucieczka, zastraszanie, trucizna, współpraca, a może jednak atak? W każdej z tych lekcji podane są ciekawe przykłady zwierząt, które korzystają z tych technik.

6 lekcji przetrwania

Wszystkie lekcje mają boskie, z przymrużeniem oka tytuły:

 1. Nie zjedzą cię, jeśli nie zobaczą
  Mistrzowie kamuflażu: to nie tylko słynny kameleon, ale pająki udające kupę, by ich nikt nie zjadł, po wiewiórki, które perfumują się… wylinką z węża, by oszukać słabowidzącego drapieżnika!
 2. Uciekaj, jeśli Ci życie miłe
  W rozdziale dowiecie się jakich sztuczek używają zwierzęta i czemu niekoniecznie trzeba szybko biegać, by uciec przeciwnikowi. Czemu antylopy pasą się spokojnie, gdy obok leżą lwy? Czemu przydaje się dodatkowa para oczu? Po co są ruchome małżowiny uszne? Czemu piranie szczekają?
 3. Zaskocz ich, a gdy trzeba – wciskaj kit
  To niesamowity lekcja o tym, jak niektóre zwierzęta w wyniku ewolucji wykształciły… oszustwo do rangi sztuki. Kłamstwa, zastraszanie, wykorzystywanie lęków, czy… przebieranie się. Razem z dzieckiem dowiesz się mi.in. czemu niektóre gatunki udają mrówki lub węże oraz czemu sowy wybałuszają oczy w ciemności. A sztuczek jest jeszcze więcej, niektóre zwierzęta wyhodowują nawet dodatkową głowę, czy udają martwego!
 4. Warto być niejadalnym
  Fascynująca lekcja o tym dlaczego część gatunków ma pancerze, kolce, wykształca truciznę.
 5. Współpraca popłaca
  Jak zwierzęta łączą się w siłę i dzięki temu mają większą szanse na przetrwanie: od symbiozy i rodzin, pasożytnictwo, po szukanie sobie silniejszych przyjaciół. Czy wiedzieliście, że bąkojady, ptaki, które zjadają z większych ssaków kleszcze i inne owady, w zamian za ochronę, to nawet śpią na swoim gospodarzu? Widok ptaka w nozdrzach hipopotama jest niesamowity!
 6. Broń się, jeśli potrafisz
  W świecie przyrody wszystkie chwyty są dozwolone: od kąsania u kobr… i żółwi (kto by się spodziewał!) po drapanie, dźganie, używania kolca jadowego po… strzelanie kupą i prądem!

Dodatkowo autorka podsumowuje każdy rozdział porównaniem danej metody do ludzkich poczynań, co jest ciekawą analogią.

Pani z pszyry

Autorka, Agnieszka Graclik, znana w internecie jako “pani z pszyry”  ma ogromną wiedzę przyrodniczą, która podaje w książce w bardzo swobodny i ciekawy sposób. Lekko i z poczuciem humoru, pisze bez nadęcia naukowego. Wciągająco i zrozumiale dla dzieci. Ach, gdyby tak wyglądały lekcje przyrody, to mielibyśmy samych biologów! 😉

Całość jest pięknie i kolorowo wydana, a samej lekturze towarzyszy mnóstwo ciekawych zdjęć omawianych zwierząt. Na każdej stronie jest przynajmniej jedna fotografia. Książka jest dedykowana dla dzieci w wieku 9+, ale moim zdaniem, to kwestia umowna, bo wystarczy zainteresowanie przyrodą. Moim córkom Lili (6 lat) i Matysi (prawie 4 lata) książka się bardzo podobała, czytaliśmy ją na raty: ma w sobie tyle historii! To najbardziej nietuzinkowa, naładowana ciekawostkami i wiedzą książka przyrodnicza jaką czytałam ze swoimi dziećmi.

Dodam, że dziadek Lili i Matysi, który jest z zawodu leśnikiem podczytywał książkę i nie znalazł w niej żadnych błędów. A ZAWSZE JAKIEŚ ZNAJDUJE! 😁

“Dziki poradnik przetrwania” to 300 stron skarbnicy wiedzy dla czytelnika w każdym wieku. Gwarantuje Wam, że lektura wciągnie Was razem z dzieckiem. 

Tekst powstał we współpracy reklamowej z wydawnictwem Wilga, a książkę możecie kupić tutaj.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Looking for Something?