Dolina Prądnika – Krakowska Amazonka 5 km od Rynku Głównego

EDIT: wejście do Doliny Prądnika zostało zamknięte i mnóstwo drzew tam wyciętych przez budowę nowej linii tramwajowej na Górkę Narodową. Niestety opisaną drogą we wpisie nie da się przejść.

Niżej podaję pinezkę do przejścia do Doliny Prądnika przez polną drogę (też fajna, znana głównie lokalnym mieszkańcom, którzy tu spacerują z psami). Od zaznaczonego punktu na ul. Łukasza Górnickiego kierujemy się w lewo (w pola). Po 3 minutach jesteśmy przy wejściu do Doliny Prądnika.W Krakowie jest mnóstwo dzikich miejsc, w których możecie zapomnieć, że jesteście mieście. Dolina Prądnika to jedno z nich. To użytek ekologiczny – zwaną Krakowską Amazonką.

Szpaler drzew, las, puste pole. Czasami wystarczy niewiele, by przeżyć przygodę. Kiedyś potrzebowałam setek kilometrów, by czuć że jestem w drodze, że tak, właśnie podróżuje, a dzisiaj? Nie ciągnę wielkich walizek, nie potrzebuje dwutygodniowwgo urlopu i oszczędzania na wakacje życia.

Dla dzieci przyroda to najlepszy plac zabaw. Kamyki, które można pozbierać. Patyk, którym można pogrzebać w wodzie. Rzep, który przyczepił się do spodni i nie chce się odczepić😉

Jest tu 3 łagodniejsze i płytkie zejścia, gdzie Kukuchy weszły do wody: 1) jedno żwirowe (zaznaczone na mapie Fundacji Dzieci w Naturę). 2) pod wiaduktem kolejowym (gdzie spędziłyśmy dużo czasu, bo fajnie niesie się po nim echo i Lili się bardzo podobało), 3) przy przewróconych drzewach z zdjęcia głównego (tu jednak było sporo mułu). Jedyne czego nam brakuje to kupić podbierak dla dzieci 😉

Podczas mikrowyprawy tutaj korzystałam z darmowego ebooka Fundacji „Dzieci w Naturę” i Wam też polecam go ściągnąć (klik). Genialny, z mapkami i opisem -kilka potrzebnych stron sobie wydrukowałam. W przewodniku jest 10 różnych lokalizacji, więc każdy z Krakowa znajdzie coś dla siebie. To ścieżki edukacyjne prowadzące po dzikich obszarach naszego miasta.

Przydatne informacje:

– Zacząć można od końca Parku Kościuszki, przy ulicy Łukasza Górnickiego.
– Z parkingiem jest tu problem, możecie próbować szczęścia i parkować wzdłuż ulicy Łukasza Górnickiego lub zaparkować pod Dworkiem Białoprądnickim lub Auchan na ul. Mackiewicza.
– Najbliższy przystanek MPK: Clepardia.
– Można się poruszać tutaj z wózkiem, jednak trzeba wziąć pod uwagę, że ścieżka jest wąska. Jedyny trudniejszy odcinek to pod wiaduktem kolejowym (jest pochyły),
– Ścieżka jest wąska, czasami przejeżdżają nią rowerzyści. Jest tu kilka łagodnych i płytkich zejść, gdzie dzieci mogą wejść do wody, koniecznie weźcie kalosze i ew. spodnie przeciwdeszczowe,
– Wycieczkę można zakończyć w Parku Kościuszki, o którym pisałam tutaj, przy Dworku m.in. działa restauracja i jest plac zabaw.

Na mapie zaznaczyłam wejście do Doliny Prądnika z ulicy Łukasza Górnickiego (EDIT: to wejście jest nieczynne przez wycinkę pod nową linię tramwajową). Wejście przez pola z drugiej strony.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Looking for Something?