Leśne urodziny i legalne ognisko w Krakowie

Czy wiecie, żeby zorganizować legalne ognisko w Krakowie, to trzeba przywieźć drewno do lasu?😉

Tak, tak, ale warto! Za mną parę zorganizowanych urodzin dla dzieci w lesie i to są cudowne imprezy.😍 Jak zorganizować to ognisko w Krakowie na urodziny dla dziecka i nie tylko?

Legalne ognisko w Krakowie

W Krakowie jest dwa miejsca piknikowe, które Zarząd Zieleni Miejskiej udostępnia na legalne ognisko: Las Witkowicki przy ul. Bibickiej oraz Las Mogilski ul. Podbipięty. Najprościej wejść na stronę ZZM i stamtąd pobrać wniosek, który należy uzupełnić (m.in. data organizacji ogniska, godziny trwania, liczba uczestników, dane organizatora) i uiścić opłatę.


Zorganizowanie ogniska jest płatne. Ile to kosztuje? Za przygotowanie miejsca piknikowego 200 zł. Ta opłata obejmuje m.in. zbieranie śmieci, czy wygrabienie terenu. Z tego kosztu można zrezygnować po napisaniu wniosku do ZZM i deklaracji, że samemu przygotuje się teren pod ognisko.

Dodatkowo płaci się za drewno opałowe (0,5 mp): obecnie 100 zł. Na odbiór drewna umawia się z leśniczym i odbiera samemu z ul. Za Torem. Ta opłata jest obowiązkowa. Legalnie ognisko można przygotować za 100 zł.

Formalności nie jest tak dużo jak się wydaje. ZZM bardzo sprawnie odpisuje na wiadomości mailowe, na wiadomość nie czekałam nigdy dłużej niż 2-3 dni robocze. Może się zdarzyć, że w ten sam dzień ktoś ma rezerwację ogniska, wtedy nowy termin jest uzgadniany telefonicznie lub mailowo.


Po akceptacji terminu ogniska, dostaje się pisemną zgodę, która należy mieć ze sobą podczas pikniku ba wypadek kontroli (np. Straży Miejskiej).

Leśne urodziny w Krakowie

Leśne urodziny połączone z ogniskiem w Krakowie może zorganizować każdy chętny. My wybieramy Las Witkowicki, który ma super przygotowane miejsce na polanie pod ognisko i w sąsiedztwie jest naturalny plac zabaw Leśna Kryjówka. O tym miejscu poczytasz w tym wpisie.

Jak je przygotować?
1. Najlepiej zacząć od złożenia wniosku do ZZM (mailem) i rezerwacji terminu ogniska. Wszystko wyjaśnione jest wyżej.
2. Odebranie drewna od leśniczego.
3. Organizacja imprezy wedle potrzeb i możliwości 😁 Pamiętajcie, że do lasu trzeba wziąć dużo rzeczy i trzeba pamiętać o wielu drobiazgach, jak talerze, sztućce czy choćby nóż do krojenia.😉

lle trwa impreza urodzinowa u Was?
Zazwyczaj trwa ok. 4 godzin.
My, jako organizatorzy jesteśmy na polanie zazwyczaj ok. godzinę wcześniej niż zaproszeni goście. Wszystko po to, by przygotować urodziny. Od zastawienia stołów jedzeniem, dekoracjami, po przygotowanie i rozpalenie ogniska. Zostaliśmy też po urodzinach, by posprzątać.

Moje dziecko ma urodziny w zimie

Moje dziecko też – urodziny w terenie naprawdę można zorganizować o każdej porze roku. Moje jedna córka jest z października, a druga ze stycznia. Obie miały już niejedne urodziny w terenie.

Czy było Wam zimno?


Tak i nie😉, w zimie jest zimno, ale tu pojadę klasykiem: nie ma złej pogody, są tylko nieodpowiednie ubrania!😁 W styczniu dzieci szalały w śniegu, można było ogrzać się przy ognisku, mieliśmy herbatę w termosach i kociołek z grzańcem z soku jabłkowego i pomarańczy dla dzieci. Przy ognisku suszyły się mokre rękawiczki.😉
O zimno było sporo pytań: jeśli odpowiednio się przygotujecie, to będzie w porządku. Przecież w zimie ludzie też uprawiają sporty zimowe, chodzą na wycieczki, itp.

Jakie zabawy terenowe przygotowaliśmy dla dzieci?


W przygotowaniach do urodzin uczestniczyliśmy całą rodziną, w czwórkę. Dzieci też miały swój udział!

To zależy od pory roku, ale na zimowe urodziny Matysi w styczniu z motywem dinozaura przygotowaliśmy zamrożone w lodzie dinozaury, który ukryliśmy w śniegu, grę terenową z mapą i skarbem na końcu. Mieliśmy szkielet dinozaura z masy solnej. Robiliśmy też wulkany z sody, barwnika i octu!🌋 Było też dużo swobodnej zabawy dla dzieci. W Lesie Witkowickim jest plac zabaw, polana i pełno górek.
Jesienią podczas urodzin Lili robiliśmy lampiony z liści i słoików, malowaliśmy twarze na liściach czy robiliśmy bransoletki.

Co do jedzenia?
Napisze co zazwyczaj pojawia się u nas na imprezie w plenerze:
tort Leśny Mech,
babeczki marchewkowe i babeczki Leśny Mech,
– galaretki z owocami (były w plastikowych opakowaniach),
wytrawna tarta dla rodziców,
sałatka makaronowa z pomidorami koktajlowymi,
– owoce: winogrona, mandarynki, banany,
– kiełbasy i chleb na ognisko (w tym wege),
ciasto drożdżowe na bułeczki na ognisku (polecam!),
– do picia bardzo polecam zrobić grzaniec jabłkowy dla wszystkich: to po prostu parę litrów soku jabłkowego (od razu ze 3 litry), pokrojone w plastry pomarańcze (2 duże sztuki) i trochę przypraw: cynamon i parę goździków. Sok podgrzewamy w kociołku przy ognisku.

Ważna uwaga: tort Leśny Mech przekładam kremem i dekoruje owocami na miejscu.

Czy jest WC?
Niestety nie ma, chodziliśmy w razie potrzeby do lasu.😉 Też nad tym ubolewam, ale w Krakowie jest ogromny problem z toaletami w plenerze przy parkach i placach zabawach.

Udostępnij:

Komentarzy: 2

 1. Agnieszka
  8 marca 2023 / 13:21

  Świetny i bardzo przydatny wpis! 🙂 Czy jest opcja zorganizowania ogniska w sobotę lub niedzielę?

  • Ania
   Autor
   3 kwietnia 2023 / 11:14

   Tak, ja zawsze robię urodziny swoim dzieciom w weekend (po prostu zaznaczam taką datę we wniosku).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Looking for Something?