Pracownia i Muzeum Witrażu z dziećmi

Mam dla Was prawdziwy hit. Pracownia i Muzeum Witrażu w samym centrum Krakowa, którą możecie zwiedzić z dziećmi. Sama zastanawiam się czemu ja dopiero tu trafiłam? Co za wspaniałe miejsce! Koniecznie miejcie je na uwadze, bo to prawdziwa perełka na mapie Krakowa.

To JEDYNE takie miejsce na świecie, które udostępnia do zwiedzania autentyczny, wciąż funkcjonujący warsztat witrażowy. Przestrzenie ekspozycyjne mieszają się tutaj ze żywą sztuką.

Żywe Muzeum

Pracownia i Muzeum Witrażu to pierwsze i najstarsze tego typu miejsce w Polsce, działające nieprzerwanie od roku 1902. Nawet obie wojny, ani PRL go nie ruszyły. Jego siedziba mieści się od ponad stu lat w tym samym budynku, zbudowanym specjalnie na potrzeby Zakład Witrażów Żeleński.
To historyczne miejsce, które zostało specjalnie przystosowane do pracowni witraży. Zobaczycie tu ogromne stoły, palety i sztalugi, które mają ponad 100 lat i są ciągle w użyciu.

To żywe muzeum, gdzie można obserwować artystów przy pracy, w którym powstają ogromne witraże. Z kamienicy na alei Krasińskiego 23 wyszło tysiące witraży na cały świat. W samym Krakowie znajdziecie ich prawie 200. Począwszy od Wawelu, Bazyliki Ojców Franciszkanów i Bazyliki Mariackiej.

W przestrzeniach ekspozycyjnych prezentowane są zarówno współczesne, jak i historyczne witraże.

Można tutaj podziwiać witraże będące aktualnie w trakcie realizacji, które są widoczne na szklanych sztalugach w pomieszczeniach pracowni. To niesamowite widzieć witrażystów przy pracy.

Zwiedzanie odbywa się tutaj tylko z wyłącznie z przewodnikiem. Dla dzieci jest 5-12 lat jest wyznaczona specjalna godzina zwiedzania, najlepiej polecam sprawdzić na stronie Muzeum.

Pani przewodniczka zaczarowała dzieci, słuchały z ciekawością. Pokazywała różne techniki witrażu, szkło i narzędzia. Dzieci mogły pooglądać nożyki do cięcia szkła (wiedzieliście, że ostrze do cięcia szkła nie kaleczy rąk?) czy powycinać nożyczkami z podwójnym ostrzem, który pomaga w przygotowywaniu szablonu witraży.


Z informacji praktycznych, bo zawsze mam sporo o to pytań – nie można poruszać się tutaj wózkiem, za mało miejsca. Ja miałam wózek, ale zostawiłam go w kawiarni muzeum i dla mojego wzięłam nosidło na czas zwiedzania.
Moim zdaniem najlepiej zwiedzić muzeum z dzieckiem w wieku 5+.

Sobotnie poranki w Muzeum Witrażu

Oprócz pracowni i muzeum odbywają się tutaj sobotnie warsztaty dla dzieci w wieku 5-12. Może ktoś z Was miałby ochotę przyjść już w tę sobotę ze swoim dzieckiem i przy okazji pozwiedzać? Widziałam program na stronie muzeum, ale sami jeszcze nie korzystaliśmy.

Polowanie na witraże w Krakowie

Po zwiedzaniu muzeum udaliśmy się później na polowanie na witraże po Krakowie z mapką, którą dostaliśmy w Muzeum Witraży. Pierwszy punkt był dosłownie parę minut dalej – w kamienicy na Piłsudskiego 9. Udało się nam też wejść do Bazyliki św. Franciszka.

Przydatne informacje:

– al. Krasińskiego 23,
– Parking płatny (trzeba szukać w okolicach ul. Piłsudskiego),
– najbliższy przystanek MPK: Muzeum Narodowe,
– Czynne od wtorku do soboty w godz. 12-18,
– Cena biletu 40 zł, bilet rodzinny 2+2 120 zł, dzieci do lat 4 wstęp wolny,
– Jest kawiarnia, sklep i wc,
– nie można się tutaj poruszać z wózkiem, za mało miejsca. Wózek można zostawić w kawiarni muzealnej. Dla młodszych dzieci warto wziąć nosidło.
– można zwiedzać z psem.

Przyznać się – kto nie wiedział o tym miejscu? Mój mąż Krakus z dziada pradziada nie wiedział, przyjaciółka od pokoleń w Krakowie również.

Pytałam znajomych przed wizytą tutaj i nikt nie kojarzy tego miejsca. No, czas to zmienić! Dlatego przyjdźcie tutaj i odwiedźcie to wyjątkowe miejsce.

Bonus

Jeśli ktoś chciałby przygotować dziecko do wizyty tutaj, to polecam te dwa filmiki na YouTube o witrażach. Ten pierwszy o tym jak powstają witraże trwa 6 min, a drugi to propozycja pracy plastycznej – witrażu wykonanego z papieru i bibuły.

A dla rodziców darmowy pdf do przeglądnięcia o witrażach krakowskich tutaj. Uwaga, ma 117 stron!

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Looking for Something?